Domů » Těhotenství » 28. týden těhotenství

28. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Poslední týden sedmého lunárního měsíce vstupujete zároveň do třetího trimestru, který je jistou zárukou toho, že pokud se miminko předčasně narodí, a nevyskytnou se u porodu nezvládnutelné komplikace, má téměř stoprocentní šanci na přežití.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Miminko se v břiše stále více hýbe, otevírá oči a reaguje na vnější podněty. Hlavičku umí otočit za zdrojem světla. Má dobře vyvinuté chuťové pohárky obsahující více chuťových buněk, než tomu bude po porodu. Začíná pomalu fungovat termoregulační schopnost, která se plně vyvine až po narození. V prvních týdnech života miminka musíte pečlivě hlídat, zda nemá studené ruce. Pohyby cítíte pravidelně, jelikož množství plodové vody je výrazně menší, dítě roste a sílí. Stále pohyby nevnímáte? Poraďte se s gynekologem.

Vaše tělo ve 28. týdnu těhotenství

Častěji se objevují nepravidelné kontrakce. Je-li jejich frekvence do patnácti stahů za den, nemusíte si dělat starosti. Přesto pokud máte pochybnosti, nebo kontrakce sílí, obraťte se na lékaře. Užívejte vitamínové doplňky pro těhotné ženy. Děložní stahy, svalové křeče, může v těhotenství způsobovat nedostatek magnezia.

Co očekávat

  • Po celý třetí trimestr vás mohou trápit křečové žíly, otoky nohou, bolest chodidel při dlouhé chůzi, nastupují potíže se spánkem. Křečové žíly eliminujete nošením speciálních punčocháčů. Navštivte lékaře a poraďte se s ním o vhodnosti nošení punčoch.
  • Při potížích s usínáním a spánkem vám pomůže kojící polštář. Bude skvělým pomocníkem i v období kojení.

Vyšetření a návštěva lékaře

Absolvovala jste test na těhotenskou cukrovku? Lékař vás v případě špatné glykemické křivky bude neprodleně kontaktovat. Cukrovka v těhotenství s sebou může nést vážné komplikace. Jednou z nich je i nadměrná hmotnost plodu při porodu. Miminko váží často více než čtyři kilogramy. U malých žen nebo u rodiček s úzkou pánví bývá proveden císařský řez. V tomto týdnu vás čekají odběry krve, které se zaměřují na krevní obraz.

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
OGTT 25. až 28. týden

24+0 až 28+0

Laboratorní vyšetření krve, profylaxe Rh-D autoimunizace 28. týden

27+1 až 28+0

Vitamíny a živiny

Stopový prvek zinek je důležitý pro syntézu DNA, tvorbu inzulínu a správnou funkci imunitního systému. Doporučená dávka pro těhotné ženy je 14 mg za jeden den. Vegetariánky mívají nedostatek zinku, stejně jako ženy s nízkým energetickým příjmem. Nadbytek s sebou přináší nevolnost, anémii a zvracení. Zinek najdete v čočce, fazolích, chlebu, sóje, mléčných výrobcích a mléku.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 27+0 – 27+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 27 ukončených týdnů (probíhá 28. týden)
Od oplodnění uplynulo 25 ukončených týdnů (probíhá 26. týden)
Ukončené dny těhotenství 189 – 195
Počet dní do porodu 91 – 85
AdobeStock_86450998

VÍTE, ŽE …

  • Pokud se miminko narodí na konci 28. týdne těhotenství je velká pravděpodobnost, že v inkubátoru doroste bez trvalých následků.
  • V minulosti byla stanovena hranice přežití plodu na 28. týden těhotenství a miminko muselo při narození vážit alespoň jeden kilogram. Dnes je hranice přežití vymezena 24. týdnem a plod musí vážit alespoň půl kilogramu.
Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017