Domů » Těhotenství » 19. týden těhotenství

19. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Za týden budete v polovině. Pátý měsíc představuje klidné období, v němž vás nečekají žádná velká vyšetření. Dostavíte se pouze do gynekologické poradny. Těhotenství si můžete užívat a relaxovat. Nemáte-li problémy s pohybem, vydejte se na výlet do přírody.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Plod si vytváří zásoby železa, z nichž bude čerpat první měsíce po porodu. Cucá si paleček, otáčí se a střídá období spánku s aktivním životem v děloze. Škytá, chytá pupeční šňůru, hýbe rukama, cucá si palec nebo celou ruku. Vytváří se základy stálých zubů za již zformovanými základy mléčných zoubků. Tělíčko pokryly chloupky, které se nazývají lanugo. Do porodu lanugo zmizí a kůži bude před plodovou vodou chránit mázek. U miminek, která se narodí až po termínu porodu, mázek chybí. Miminko si zvyká na srdeční ozvy matky a na činnost střev.

CRL: 15 cm

Váha plodu: 230 – 330 g

Vaše tělo v 19. týdnu těhotenství

Váhový přírůstek by se měl pohybovat mezi třemi až šesti kilogramy. Děloha je nyní dva až tři centimetry pod pupkem a zvětšuje se. I když rostoucí bříško není stále tak obrovské, jsou na vás známky těhotenství jasně vidět a může je pozorovat i okolí. Příští týden zakončíte pátý lunární měsíc.

U některých žen se v tomto období začnou projevovat změny pigmentace kůže. Mezi nejtypičtější projevy patří skvrny v obličeji nebo tmavá čára táhnoucí se od pupku ke stydké kosti (linea nigra). Možná, že je v brzké době pocítíte také. Jste těhotná v létě? Vycházejte na sluneční světlo pouze s ochrannou vrstvou opalovacího krému s vysokým SPF faktorem. Zamezíte vzniku pigmentových skvrn v obličeji. Tyto skvrny po porodu zmizí samy, stejně jako linea nigra.

Co očekávat

  • Mohou se objevovat problémy spojené s bolestí zad. Jestliže vás záda velmi bolí, poohlédněte se po masážích pro těhotné ženy nebo zkuste navštívit cvičení pro těhotné, které vede vyškolený lektor či porodní asistentka.
  • Abyste mohla docházet na cvičení pro těhotné ženy, musíte dodat potvrzení od lékaře, kde bude jasně uvedeno, že těhotenství je bez komplikací a vy můžete lekce absolvovat.

Vyšetření a návštěva lékaře

Pravidelně navštěvujte gynekologickou poradnu tak, jak určí lékař. \v případě nekomplikovaného těhotenství budete do poradny docházet jednou za čtyři týdny.

Vitamíny a živiny

Vitamín E (tokoferol) je významným antioxidantem, který chrání hormony, enzymy, tuky a buněčné membrány před škodlivým působením aktivních forem kyslíku. Nezbytností ke správnému vstřebávání je dostatečný přísun vitamínu C. Těhotné ženy by měly za den konzumovat 14 mg vitamínu E, kojící ženy 18 mg. Hypovitaminóza má za následek předčasný porod nebo anémii u novorozenců. Na vitamín E jsou bohaté ořechy a sója.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 18+0 – 18+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 18 ukončených týdnů (probíhá 19. týden)
Od oplodnění uplynulo 16 ukončených týdnů (probíhá 17. týden)
Ukončené dny těhotenství 126 – 132
Počet dní do porodu 154 – 148
AdobeStock_86451787

VÍTE, ŽE …

Mezi nejvhodnější pohybové aktivity patří plavání. Plavat můžete sama, anebo na speciálních kurzech pro těhotné ženy. Plavejte vždy pouze v čistém bazénu. Koupání ve stojatých vodách nebo znečištěných řekách není vhodné.

Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017