Domů » Miminko a batole » Kojení » Intervaly mezi kojeními

INTERVALY MEZI KOJENÍMI

Pravidla pro intervaly mezi kojeními neexistují. Dítě kojte tak často, jak bude potřeba. V noci jsou intervaly delší, přes den můžete krmit i po 90 minutách. Přečtěte si více o tom, jak nakrmit novorozence, jak se změní kojení po šestinedělí a kdy odsávat mateřské mléko.

Jak často krmit novorozence?

Dítě přikládejte k prsu často. Zpočátku alespoň dvanáctkrát za den a dvakrát v noci. Velcí jedlíci vyžadují kojení ještě častěji. Neomezujte se na pravidelnost a přikládejte novorozence k prsu tak, jak bude potřeba. Kojení přesahující délku 45 minut není v pořádku. Pravděpodobně se stal problém v technice kojení a neefektivním sání.

Krmení po šestinedělí

Přibližně po šesti týdnech získají intervaly mezi kojeními určitou pravidelnost. Miminko tráví mateřské mléko lépe než mléko umělé, proto není možné přesně rozplánovat, jak často a v jakých přestávkách bude krmeno. Po dvou měsících umíte přibližně předpokládat, za jak dlouho od krmení bude opět hladové. Interval mezi kojeními se prodlouží. Stále počítejte s tím, že zdravé dítě bude prso vyžadovat každé dvě až tři hodiny.

Noční kojení

Frekvence kojení miminek v noci je individuální. První tři měsíce se dítě domáhá intenzivního nočního krmení, poté se situace změní. Některé maminky vstávají jednou, jiné čtyřikrát, za noc. Záleží na tělesných proporcích miminka a na potřebě pít. Obecně platí, že holčičky jsou na kojení méně náročné než chlapečci.

Odsávání mléka mezi kojeními

Mezi kojením odsávejte mléko z každého prsu alespoň 10 minut. Zprvu pro vás bude krmení časově náročné, ale postupně si zvyknete. Dítě bude pít méně často, ale za to delší časový úsek, a tvorba mléka se tomu uzpůsobí. To, že dítě pije, poznáte tak, že se čelisti pohybují, miminko polyká a pohybují se zároveň ušní boltce a svaly před ušima.

Jak se pozná dostatečně kojené dítě od neprospívajícího?

Pokud miminko pomočí 6-8 plen za den, případně má za den 3 6x stolici, pije dostatečně. Dítě, které neprospívá, nedosáhne porodní hmotnosti ani za tři týdny po porodu. Stále nepřibírá na váze? Přikládejte jej k prsu častěji. Problémy s kojením konzultujte s pediatrem. Lepší je zeptat se dříve než později. Podávání umělé výživy v prvních šesti měsících věku by mělo být poslední možnou variantou. Zkuste nejprve stimulovat prsní bradavky pomocí odsávačky mléka, často miminko přikládat. Jezte dostatek vitamínů, vlákniny a živin, které přecházejí do mateřského mléka. Užívejte multivitamíny pro kojící ženy.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Nevoral, J., Paulová, M., Výživa kojenců, Státní zdravotní ústav, ISBN 978-80-7071-286-3