Domů » Porod » Lékařské okénko » Bonding – co to je a proč by vás měl zajímat?

BONDING

Slovo „bonding“ se v souvislosti s porodem skloňuje čím dál častěji. A rozhodně oprávněně. Společně se Simonou Lazzari vám prozradíme, proč byste se o něj měla zajímat i jak vlastně probíhá.

Co je bonding?

Význam pochází z anglického slova „lepení“ a zjednodušeně to znamená přijetí miminka bezprostředně po porodu. Díky přirozenému porodnímu procesu v těle matky i dítěte začne probíhat velmi významný hormonální a emoční „výbuch“. Maminky potvrzují, že tato chvíle je vzácná a neopakovatelná. Pomůže vám se se svým miminkem sblížit, zvyknout si na sebe, poznat se.

„Bonding je vlastně komplex opatření, která bezprostředně po porodu zajišťují pevnou vazbu, mezi matkou a dítětem, usnadňují adaptaci novorozence po porodu, napomáhají rozvinout mechanismy a hormonální vybavení maminky, významně zlepšuje rekonvalescenci po porodu. Podílí se zároveň na hladším průběhu laktace.

Imprinting – jakési vtištění podoby matky, jako první osoby, kterou dítě pozoruje a ukládá do své paměti, jako pečující osobu.

Skin to skin – dyáda matka a novorozenec, dítě v raném období svého života, čerpá veškeré informace a podněty k hladkému průběhu svého samostatného života senzoricky, tzn, že slyší-li tlukot srdce, cítí vůni své matky, vnímá povrchem svého tělíčka, matčino tělo, „ochutnává ji“ atd, je jeho přechod ze známé dělohy do neznámého světa příjemnější a ohleduplnější.

Bonding vnímám, jako velmi jemné, šetrné a pozvolné odpoutávání od vnitřního těla maminky a připoutávání k matce a světu, který jí obklopuje,”  upřesňuje laktační poradkyně a porodní asistentka Simona Lazzari.

Popisuje, jak má správný bonding vypadat:

Bonding probíhá zejména v první hodině života miminka, mluvíme o takzvané zlaté hodince. Miminko se ihned umístí na břicho, hlavičkou směřuje k prsům maminky. Jakékoli oblečení je v tomto případě na obtíž. V případě císařského řezu se miminko pokládá na hrudník.

Pupečník se nechává přirozeně dotepat. Je prokázáno, to zvyšuje hodnotu železa v těle novorozence. Je-li pupečník přestřižen okamžitě, dítě přichází o velké množství krve ze svého krevního oběhu.

Maminka a dítě si hledí z očí do očí. Tomu je přizpůsobena i poloha. Matka leží na zádech, případně v polosedě. Doteky jsou velmi důležité. Nejen, že miminko uklidňují, zároveň také napomáhají pravidelnému dýchání. – reflexní body na zádech.

V průběhu bondingu se novorozeně přirozeně posouvá, plazí, k matčině bradavce.  Je dobré nesahat a neotírat dítěti ručičkykteré jsou cítit plodovou vodou, která obsahuje kyselinu mléčnou, se kterou se dítě setká při prvním přiložení k prsu. Je důležité, aby všechna nutná ošetření probíhala na těle maminky.

Maminka i tatínek na dítě tiše mluví, dítě evidentně reaguje na jejich hlasy.

V tuto dobu si miminko užívejte. Proti zásadám bondingu je například používání telefonů, videokamer, fotoaparátů – techniku na chvíli odložte a užijte si čas se svým čerstvým miminkem.

Jak o něj požádat

Historicky byly české porodnice vedeny spíše ve stylu „maminko, hezky si odpočiňte, my miminko odneseme.“  Naštěstí i tady se začíná blýskat na lepší časy a v některých porodnicích začínají přikládat miminko automaticky. Jinde je to pouze na výslovné přání rodičky.

Před porodem můžete do svého porodního přání uvést, zda si bonding přejete či nikoli.

Článek vznikl ve spolupráci s laktační poradkyní, porodní asistentkou, dětskou sestrou a dulou Simonou Lazzari.

Simona se dále věnuje předporodním kurzům, lekcím plavání s miminky a cvičení pro děti v předškolním věku.

Jak sama říká – „Má práce je můj koníček, stálá motivace a zároveň obrovská satisfakce. Mám to životní štěstí, že se mi podařilo skloubit to co mám ráda s tím co je důležité, velmi potřebné a žádané.“

DULA PODOLÍ