Domů » Miminko a batole » Kojení » Zánět prsu, ucpaný mlékovod a zduření přídatné žlázy

ZÁNĚT PRSU, UCPANÝ MLÉKOVOD A ZDUŘENÍ PŘÍDATNÉ ŽLÁZY

Nejčastěji se se zánětem prsu (mastitidou) setkáte tři týdny po porodu. Není výjimkou, že se objeví kdykoli při kojení, i po několika měsících. Jak mastitidě předcházet a co dělat, když vás nepříjemně překvapí vysoké horečky?

Příznaky zánětu prsu

Nejprve se objeví teplota přesahující 38 °C. Prsa jsou bolestivá, nastupuje třesavka, horkost, únava, bolesti kloubů a svalů, schvácenost, bolest hlavy a nauzea. Symptomy se podobají chřipkovému onemocnění. Nad postiženým místem uvidíte zarudlou kůži, prs je citlivý, ucítíte v něm napětí a pocit horkosti. Bolest můžete vnímat také v podpaží, kde se objevují měkké uzliny. Na bradavce se tvoří ragády a kojení bolí.

Prvorodičky onemocnění postihuje dvakrát častěji než vícerodičky. Vyskytuje se u 1 – 2 % žen.

Léčba u lékaře

Do ordinace lékaře se vydejte, pokud obtíže do dvou dní (48 hodin od prvních příznaků) nezmizí. Lékař vám předepíše antibiotika. Kojit můžete i přes antibiotickou léčbu, ale látky nepatrně proniknou do mateřského mléka a způsobí u kojence narušení rovnováhy mezi střevními bakteriemi. Z tohoto důvodu je vhodnější pokusit se mastitidu zvládnout doma bez užívání antibiotik.

Jak na mastitidu

Před návštěvou lékaře se zkuste se zánětem sama vypořádat. Při důsledném opakování doporučených postupů potíže do dvou dnů odezní a k lékaři nemusíte.

  • Kojte na zdravé straně, a jestliže vám to bolest dovolí, nakrmte miminko i z nemocného prsu.
  • Nemůžete-li z nemocného prsu kojit, mléko odsávejte.
  • Před kojením nahřejte postižené místo teplým obkladem, aby se mléko uvolnilo.
  • Mezi krmeními na prso přiložte studený obklad a tvaroh.

Příčiny vzniku

Při vzniklých ragádách se do lymfatických cév dostávají bakterie, které zánět způsobí. Další možností vzniku zánětu je šíření infekce vývodnými mlékovody do tkáně žlázy.

Ucpaný mlékovod (retence mléka)

Horečka vás postihne i v případě ucpaného mlékovodu. Poznáte jej tak, že se na prsu utvoří malá boulička, zarudnutí, a budete cítit v této oblasti velkou bolest. Prso chlaďte, dávejte tvarohové obklady, jemně masírujte a mléko odsávejte. Obtíže do 48 hodin zmizí.

Zduření přídatné žlázy

V podpaží se objeví zduření o velikosti kachního vejce, které nesmírně bolí. Lalok prsní žlázy reaguje na hormonální změny, proto se utvoří otok. Postižené místo chlaďte co nejvíce a nejčastěji ledovými obklady. Mléko neodstříkávejte. Pokud obtíže přetrvávají, navštivte lékaře.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Pavlišta, D., Infekce prsu, Moderní babictví 9, 2006