Domů » Miminko a batole » Kojení » Nepříjemné nalití prsů

NEPŘÍJEMNÉ NALITÍ PRSŮ

Při fyziologickém porodu se laktace spustí do tří dnů, u porodu císařským řezem do pěti dnů. První nalití prsou mlékem bývá bolestivé, stejně jako nepříjemné (až bolestivé) nalití prsu můžete pociťovat v prvních týdnech kojení. Pojďme se podívat na to, zda je možné se mu vyvarovat.

První dny kojení

První týden po porodu bývají prsy teplé, tvrdé a mohou bolet. V porodnici novorozence přikládejte k prsu tak často, jak to jen půjde. Saje-li dítě málo a sání nepřináší úlevu, poproste sestřičku o zapůjčení odsávačky mateřského mléka a přebytečné mléko odsajte. Další možností je přibalit si do porodnice svou vlastní odsávačku. Bolest eliminujete tak, že budete miminko co nejvíce přikládat a mléko do úlevy odsávat. Oběma způsoby podpoříte nástup laktace.

První týdny kojení

Časté přikládání zvyšuje tvorbu mléka a při nižší frekvenci kojení budou prsa tvrdá, nalitá a bolestivá. Vydržte první týdny. Zdá se to být jako začarovaný kruh, ale v následujících týdnech se tvorba mléka upraví. Prsa se nenalévají a mléko se tvoří postupně. Přebytečné mléko vždy odsajte odsávačkou. Můžete jej uschovat do mrazáku, kde vydrží po dobu tří měsíců. Dítě jej pije z kojenecké láhve, což ocení tatínkové, kteří chtějí miminko také nakrmit.

Co uleví od bolesti

  • Masáž prsu
  • Nahřátí tkání teplou sprchou či teplými obklady
  • Odsávání mléka
  • Časté přikládání miminka na kojení

Na co si dát pozor

Při nedůsledném vyprázdnění prsu se může vytvořit zánět prsní žlázy, mastitida. Nejčastěji se s ním setkáte tři týdny po porodu, proto po kojení mléko odsávejte, aby se prsa vyprázdnila. Odsávačku pořizujte až po porodu, jelikož dopředu nevíte, jak vám kojení půjde, a zda se laktace rozeběhne. Vybrat si ji můžete již v těhotenství a po porodu ji v e-shopu jednoduše objednáte. V porodnici si můžete odsávačku zapůjčit a vyzkoušet, jak vám daný typ vyhovuje.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Žáčková, M., Problematika nástupu laktace, Zlín, 2009