VROZENÉ VÝVOJOVÉ VADY
Vrozené vady se odchylují od normálního vývoje jedince v prenatálním období a projeví se po narození. Mohou postihnout orgány, tkáně, kosti či jsou způsobeny chromozomálními abnormalitami. V prvním trimestru lékaři doporučují podstoupit speciální screening, který defekty odhalí.
Screening v prvním a druhém trimestru
Žena by měla absolvovat velký ultrazvuk v prvním a druhém trimestru. Obě vyšetření odhalují vývojové vady plodu. Ultrazvuk v prvním trimestru se zaměřuje na vývojové vady spojené s odchylkou chromozomů (například Downův syndrom), ultrazvuk ve druhém trimestru kompletně posuzuje stavbu těla dítěte a zaměřuje se na vady orgánů (srdce, žaludek, ledviny). Ultrazvuk ve třetím trimestru kontroluje stav orgánů.
V případě zjištění vývojové vady se upravuje porodní plán, v krajní situaci si musí rodička zvolit porodnici s odbornou specializací.
Jaké mohou být vrozené vady?
I přes kvalitní prenatální péči lékaři, ve výjimečných případech, vývojové vady nezjistí a miminko se narodí s trvalým postižením. Důvodem může být například vynechání povinného vyšetření či odmítnutí rodičky podstoupit umělé přerušení těhotenství.
Vrozené vady:
- nervové soustavy
- oka‚ ucha‚ obličeje a krku
- oběhové soustavy
- dýchací soustavy
- rozštěp rtu a rozštěp patra
- trávicí soustavy
- pohlavních orgánů
- močové soustavy
- deformace svalové a kosterní soustavy
- abnormality chromozomů nezařazené jinde
Vývoj vrozených vad
Vývojové vady se mohou proměňovat během života jedince. Záleží na oblasti postižení a jeho rozsahu. Mezi vývojové vady s nepřesnou diagnózou v dětství patří například vrozené srdeční vady.
Víte, kdy se objednat na ultrazvukové vyšetření v prvním, druhém a ve třetím trimestru? V těhotenství konzumujte zdravou a vyváženou stravu, kterou můžete obohatit o multivitaminy a čaje pro těhotné ženy.