Domů » Těhotenství » Těhotenská cukrovka

TĚHOTENSKÁ CUKROVKA

Gestační diabetes mellitus se zjistí pomocí orálního glukózového testu (oGTT). Organismus v těhotenství hůře zpracovává cukr a má-li tělo více cukru, může jej prostřednictvím krve přesunout k rostoucímu plodu.

Jak vzniká těhotenská cukrovka

Mechanismus působení hormonů nefunguje správně a nastávající maminka onemocní těhotenskou cukrovkou. Její neodhalení znamená nadměrnou porodní hmotnost plodu. Vyšší hladina cukru v krvi způsobí nadměrný přísun cukru pro plod, který vyplavuje vysokou hodnotu svého vlastního inzulinu. Ten se považuje za hlavní růstový hormon plodu.

Vyšší hladina cukru působí toxicky na placentární cévy a plod může růstově zaostávat.

Důležité je včasné odhalení

Ženy s těhotenskou cukrovkou musí sledovat lékař, jelikož nastává zvýšená pravděpodobnost ohrožení vývoje plodu. U nediagnostikovaného onemocnění může dojít k nitroděložnímu úmrtí. Jestliže je nemoc včas odhalena, dochází nastávající maminka do gynekologické poradny častěji a zároveň musí dodržovat přísnou dietu. Podchycení nemoci zajistí správný vývoj plodu.

Hladinu cukru v krvi určí oGTT. Přečtěte si více informací o průběhu vyšetření a o tom, kdy je vhodné jej absolvovat. Nahlédněte do knih pro nastávající maminky.

Rizikové skupiny žen

Test na těhotenskou cukrovku musí absolvovat všechny ženy starší 25 let. Mezi rizikové faktory patří věk matky, nadváha, cukrovka v rodinné anamnéze, již narozené dítě s váhou nad 4000 g, cukrovka v předchozím těhotenství.

Diabetes mellitus I. nebo II. typu

Žena s diabetem I. nebo II. typu musí každé těhotenství plánovat. V graviditě ji lékaři více sledují, o těhotenství se radí s gynekologem a diabetologem. Cukrovka s sebou nese vyšší riziko potratu, vrozených vad či komplikací.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5