Domů » Těhotenství » Sex v těhotenství

SEX V TĚHOTENSTVÍ

Klidný průběh gravidity neklade nastávající mamince v sexu žádná omezení. V případě rizikového těhotenství záleží vždy na slovu lékaře.

Jaká sexuální omezení přináší těhotenství?

Normální a nekomplikovaná gravidita z lékařského pohledu neznamená přerušení sexuálního styku s partnerem, nicméně je spojena s jistým omezením, například z hlediska sexuálních praktik. Těhotenství jako takové sexualitu matky neovlivňuje.

U ženy, která podstoupila umělé oplodnění nebo otěhotněla po dlouhých měsících stále neúspěšných pokusů, bude hrát roli psychický faktor. Nastávající maminka se může obávat komplikací a bude se sexu vyhýbat.

Komunikace mezi partnery je nezbytná

Partneři k sobě musí být chápaví a komunikovat spolu. Každý muž se staví k těhotné ženě a touze po sexu odlišně. Některého muže jeho těhotná partnerka přitahuje více či méně, jiný má obavy, aby jí a plodu neublížil.

Chuť na sex dle trimestrů

Trimestry můžeme z pohledu vztahu k sexu charakterizovat takto:

  • V prvním trimestru žena díky nevolnostem, zvracení a velké únavě nemá na sex ani pomyšlení.
  • Druhý trimestr s sebou přináší klidné období, těhotenské nevolnosti ustupují, bříško není ještě tak velké a žena dostává na sex chuť .
  • Třetí trimestr nastávající maminku dostihnou problémy s pohybem, bolí ji záda, otékají nohy a k sexu se příliš nemá.

Dle lékařů je  možné mít sex až do porodu (u nekomplikovaného těhotenství).

Vhodné polohy

Od druhé poloviny těhotenství začne žena pociťovat při sexu nekomfortní polohy. Jako nejvhodnější se jeví poloha na boku zezadu nebo zezadu.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5