Domů » Porod » Hojení a krvácení po porodu

HOJENÍ A KRVÁCENÍ PO PORODU

Po porodu se zavinuje děloha a odcházejí krevní ostatky. Děloha se zmenší v následujících šesti týdnech z 1 kilogramu na 70 gramů.
Víte, jak dlouho budete krvácet?

Vaginální krvácení se objevuje dva až šest týdnů po porodu. Po tuto dobu používejte pouze porodnické vložky. Klasické vložky s křidélky jsou zcela nevhodné, stejně jako menstruační tampóny. K ráně neproudí vzduch a snadno se zanítí. Při kojení  se krvácení ztratí dříve, ale bývá silnější. Očistky mění barvu. První týdny jsou jasně červené, poté hnědé a následně šedé.

Prevence vzniku zánětu

  • Porodnické vložky často vyměňujte.
  • Po toaletě si vždy umyjte ruce mýdlem.
  • Používejte po dobu odcházení krevních ostatků dva ručníky. Jeden na tělo a druhý na genitálie. Ručník pravidelně obměňujte.
  • Bezprostředně po porodu močte zásadně do sprchy. Předejdete zánětu močových cest.

Poporodní komplikace

Krvácíte-li nepřirozeně silně, případně se k silnému krvácení přidá teplota, očistky zapáchají, bolest v podbřišku přechází do křečí, vydejte se neprodleně k lékaři. V období šestinedělí navštivte pohotovost v porodnici. Mezi komplikace patří pomalé zavinování dělohy, zůstatky placenty či plodových obalů v děloze. Při porodu mohlo dojít k poranění pochvy či děložního hrdla.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Hanáková T., Velká česká kniha o matce a dítěti, Computer Press, a.s., 2010, ISBN 978-80-251-2788-9