NEJVĚTŠÍ MÝTY O KOJENÍA
Kojení je pro dítě ten nejpřirozenější způsob získávání potravy. Koluje o něm ale mnoho mýtů a nepravd, které pak mohou čerstvé maminky odradit. Rozhodli jsme se na ně podívat a zeptat se laktační poradkyně Simony Lazzari, jak to tedy vlastně je.
1️⃣
✖ S malými prsy nelze kojit1⃣
✔ „Malá prsa rozhodně nejsou na překážku. Znám maminky, které ani nemusí nosit podprsenku a kojí, jako o závod.“
2️⃣
✖ Musíte kojit každé dvě hodiny, jinak se přestane tvořit mléko
✔ „Bez poptávky nebude nabídka, takže cca každé 2,5-3,5 hodiny, dle poptávky přes den a 2,5-4,5 hodiny v noci je žádoucí. Hormon prolaktin reaguje na stimulaci a vyprázdněná prsa.“
3️⃣
✖ Kojení funguje jako antikoncepce
✔ „Na to bych nespoléhala, mnoho maminek přišlo do jiného stavu hned po ukončení šestinedělí. Je to sice nepravděpodobné, protože prolaktin zároveň inhibuje progestační hormony, ale praxe může být jiná.“
4️⃣
✖ Pokud onemocníte, musíte s kojením přestat
✔ „Nesmysl, pouze chemoterapie, epileptika, některá ATB, antidepresiva brání kojení, je nutné před předepsáním medikace lékařem upozornit na fakt, že kojíte.“
5️⃣
✖ Pokud miminko nepřibírá, máte hladové mléko
✔ „Nesmysl, v našich podmínkách nejsou podvyživené a malnutričně zabezpečené maminky, vegetariánky a veganky svou stravu smysluplně suplementují.“
6️⃣
✖ Je normální, že kojení bolí
✔ „Pouze na začátku může být nepříjemné, postupně by měly tyto pocity a bolest odeznít, pokud ne, opět se obraťte na laktační poradkyni. Na vině může být i anatomie prsu.“
7️⃣
✖ Pokud máte dvojčata, kojení nestačí
✔ „Nesmysl, pokud děti neprospívají, přistoupí se k dokrmu, ale a priory toto tvrzení odmítám.“
8️⃣
✖ Pokud máte plastiku prsou, nebudete moci kojit
✔ „Z praxe znám maminky s výplní prsů i po plastice a kojí.“
9️⃣
✖Pokud budu miminko kojit často, bude obézní
✔ „Je to naopak, nebude docházet k ukládání tukových buněk, protože jsou matčiny, tudíž si s nimi metabolismus dítěte poradí.“
1️⃣0️⃣
✖ Pokud dítě nechce pít, mateřské mléko mu nechutná a mělo by dostat umělou výživu
✔ „Někdy, když je matka nemocná a musí brát léky, nebo antikoncepci, nebo dostane menstruaci, chuť se může lehce změnit a dítě může v těchto situacích mateřské mléko „bojkotovat“, obvykle je to dočasný jev a miminko si dá říci, protože matka bude vytrvala a ohleduplná a poradí se co dělat s laktační poradkyní.“
1️⃣1️⃣
✖ Jakmile začnu s příkrmy, kojení končí
✔ „Nikoliv, příkrm je ze začátku jen velmi malá část nutričního objemu, které dítě potřebuje, až po delší době budou jednotlivé položky v jídelníčku postupně nahrazovány, ale kojení může být zachováno ideálně do 2 let déle.“
1️⃣2️⃣
✖ Po prvním roce věku dítěte už kojení nemá žádný prospěch
✔ „Nesmysl, mateřské mléko je nekonečně bohaté a inteligentní, kvalitativně se přizpůsobuje požadavkům rostoucího dítěte a dovybavuje ho stále důležitými složkami, které dětský organismus nejlépe přijímá.“
1️⃣3️⃣
✖ Pokud budu kojit častěji než jednou za tři hodiny, bude dítě rozmazlené
✔ „Nesmysl, některé dítě to naprosto nutně potřebuje a je mimo diskuzi, zda je to vhodné.“
Věříme, že jsme vám opět pomohli vyjasnit několik faktů o kojení!
Článek vznikl ve spolupráci s laktační poradkyní, porodní asistentkou, dětskou sestrou a dulou Simonou Lazzari.
Simona se dále věnuje předporodním kurzům, lekcím plavání s miminky a cvičení pro děti v předškolním věku.
Jak sama říká – „Má práce je můj koníček, stálá motivace a zároveň obrovská satisfakce. Mám to životní štěstí, že se mi podařilo skloubit to co mám ráda s tím co je důležité, velmi potřebné a žádané.“