PROČ DĚTI NESPÍ A JAK PROBLÉM VYŘEŠIT?
Nespavost se vyskytuje až u třetiny dětí a nejčastěji je patrná u kojenců. Jejími hlavními projevy jsou dlouhé usínání a opakované noční buzení. Kojenci neumí sami usnout, proto je ztížena opětovnou schopností ulehnout ke spánku. Víte, jak nespavost vyřešit?
Příčiny nespavosti
Proč dítě nespí, i když se jej snažíte dávat do postýlky vždy ve stejnou denní dobu? Příčin může být mnoho. Jednou z nich je nevyhovující nebo nesprávný denní režim, chybný výchovný přístup, psychické problémy, užívání léků, po nichž kojenec nemůže spát, strach ze tmy, špatné sny. Pokud problémy přetrvávají, poraďte se s pediatrem. Včasná diagnóza a řešení chronické nespavosti zlepší kvalitu života dítěte i celé rodiny.
Jak se rozlišuje nespavost
Nespavost (insomnie) se rozděluje na akutní a chronickou formu. Akutní trvá méně než tři měsíce a má vazbu na nějakou stresovou situaci dítěte. Chronická nespavost trvá déle než tři měsíce a dítě se budí více než třikrát týdně. Dlouho usíná, v noci se opakovaně budí, nechce uléhat v pravidelnou denní dobu.
Problémy s usínáním mohou mít kojenci až do ukončeného prvního roku věku. Kojené děti nespí v noci po celé období, kdy jsou kojeny. Kojíte-li dítě do dvou let, bude se v noci pravděpodobně budit a vyžadovat prso. Příčinou buzení není hlad, ale vyžaduje přítomnost matky.
Co dělat při nespavosti
Chronická nespavost postihuje až polovinu kojenců a batolat. Jedná se o častý problém, který rodiče musí co nejrychleji řešit. Dítě usíná často při pravidelném rituálu, například při kolébání v kočárku nebo při krmení. Toto je běžné do půl roku věku. Po čase by mělo uvyknout dennímu režimu a usínat v době, kdy je zvyklé. Poruchy související s usínáním mají oporu právě v nesprávně nastaveném denním režimu. Zaveďte důsledný spánkový režim. Děti do jednoho roku věku spí v noci, a pravidelně uléhají dvakrát za den. Batolata od jednoho roku věku spí v noci a uléhají ke spánku po obědě. Každému dítěti vyhovuje odlišný denní režim a je zvyklé spát jinak dlouho. Vyzkoušejte více modelů a uvidíte, který bude dítěti vyhovovat nejlépe. Čím je starší, tím se snažte zbavit jej usínání s rodiči. Ať zkusí usnout samo (netýká se kojenců). Samostatné usínání vyzkoušejte, až na něj bude batole zralé. Od babiček často uslyšíte: „Jen ho nechte, ať řve. Potom usne.“ Toto není vhodná cesta, a už vůbec ne u malých miminek nebo kojenců.
Nespavost způsobená léky
Vybrané medikamenty způsobují nespavost. Jedná se o psychofarmaka (metylfenidát, inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, inhibitory monoaminooxidázy, lithium), antikonvulziva (barbituráty a benzodiazepiny), antihistaminika, kodein, kortikosteroidy, nesteroidní antirevmatika, methylxantiny a betablokátory.
Jak vypěstovat návyk na spaní
Spojujte opakovaně vybrané vnější předměty s danou činností a postojem vůči dítěti. Důležité je nastavení podmínek ke spánku. Dítě musí spát ve vyvětraném tichém pokojíčku, kde není světlo a další rušivé elementy. V postýlce musí mít předměty, které mu dělají při usínání společnost. Tyto předměty si bude spojovat se spaním. Dodržujte pravidelnou dobu usínání. Batole by se mělo v pravidelnou dobu koupat, jíst a spát. Techniku pravidelných návyků naleznete pod pojmem Estivillova metoda. Každá činnost má svůj pravý čas. Pohádku dítěti nikdy nevyprávějte v posteli, v ní by mělo pouze usínat.