Domů » Početí » Příčiny neplodnosti

PŘÍČINY NEPLODNOSTI

Příčin neplodnosti je celá řada. O neplodnosti odborné publikace hovoří v případě, kdy žena nemůže otěhotnět při pravidelném pohlavním styku, který po dobu jednoho roku trvá alespoň dvakrát týdně. Někteří odborníci se přiklánějí k časovému období dvou let.

Mezi časté problémy patří mimo jiné také infertilita. Tedy situace, kdy žena může otěhotnět, ale není schopna dítě donosit.

Dalším případem je snížená schopnost plodnosti, subfertilita. Jestliže pár během roku nepočne potomka a nechce podstoupit léčbu, má padesáti procentní šanci na otěhotnění během tří let. Víte, jak se diagnostikuje neplodnost?

Neplodnost ženy

  • Ovariální faktor prezentuje kolem 25–40 % případů ženské neplodnosti. Do této skupiny se řadí poškozené vaječníky, zastavení tvorby zralých vajíček, které se označuje jako ovariální vyčerpání. Neplodností jsou zatíženy ženy trpící syndromem polycystických ovarií a syndromem neprasklého folikulu.
  • Tuboperitoneální faktor zapříčiňuje 30–40 % případů neplodnosti žen. U ženy jsou poškozeny vejcovody či vaječníky, a z tohoto důvodu nemůže otěhotnět. Srůsty na vejcovodech se objevují nejčastěji po operacích.
  • Endometrióza postihuje až 25 % neplodných žen. Děložní sliznice se v tomto případě vyskytuje mimo děložní dutinu. Často se objevuje zároveň imunologický faktor, díky němuž jsou vytvářeny protilátky vůči vajíčkům a spermiím.
  • Mezi další faktory patří obezita, věk ženy nad 35 let, vrozené vývojové vady dělohy, porušení krčku děložního čípku v důsledku zánětu nebo časté záněty pochvy.

Neplodnost muže

  • Erektilní dysfunkce zapříčiní, že muž nemůže díky psychogennímu, endokrinologickému, neurogennímu nebo koronárnímu onemocnění vykonat pohlavní styk, který ukončí ejakulací.
  • Porucha tvorby spermií nastává v případě, jsou-li spermie vystaveny vyšší teplotě, než která je pro ně optimální. Zvýšená teplota se u mužů vyskytuje v případě zmnožení žilní pleteně kolem varlete (odborně: varikokéla).
  • Špatnou funkci varlat způsobí pohlavní hormony nebo vyšší hladina prolaktinu, progesteronu a glukokortikoidů.
  • Mezi další faktory patří obezita, úrazy, toxické záření nebo infekce. Spermie mohou být poškozeny i reakcí imunitního systému. Neplodnost ovlivňují prodělané nemoci například příušnice, diabetes mellitus, cirhóza jater a další závažná onemocnění.

Zjistěte termín své ovulace pro snazší pokusy o početí. Ovulaci spolehlivě určí ovulační test nebo měření bazální teploty.

Pramen: Radoňová A., Prevence a řešení neplodnosti přirozenou cestou, Brno 2015