Domů » Miminko a batole » Kojení » Pomůcky na krmení kojenců a batolat

POMŮCKY NA KRMENÍ KOJENCŮ A BATOLAT

První rok života miminka se téměř vše točí okolo jídla. Jakou vybrat lahvičku a jakou lžičkou podávat první příkrmy? První vybírání je vždy těžké, ale postupem času si oblíbíte jednu („tu svou“) značku a nakupování bude snadné.

Podle čeho vybírat

Cena: Nejdražší produkt neznamená nejvyšší kvalitu.

Bezpečnost: Podívejte se na hodnocení výrobků. Produkty musí být bezpečné a neobsahovat BPA (Bisfenol A), organickou chemickou sloučeninu, která se používá při výrobě plastového nádobí, lahví, příborů.

Věk: Na obale naleznete věkové určení. Toto označení vám při nákupu pomůže a zúží široké spektrum zboží.

Kompatibilita: Ohlížejte se na kompatibilitu saviček, víček a závitů mezi lahvičkami a hrnečky.

Čistota: Lahvičky se musí vyvařit. Na obale musí být uvedeno, že lahvička a její příslušenství mohou přejít bodem varu (vhodné na 100 °C).

První lahvička a savičky

Mezi nejvyhledávanější savičky patří antikolikové, které doplňují lahvičku ve tvaru mateřského prsu. Hodí se na dokrmování miminka umělým mlékem nebo na krmení odsátým mateřským mlékem. Savičky napodobují mateřský prs při kojení a antikolikový ventil snižuje pravděpodobnost vzniku kojenecké koliky. Trpí-li miminko na koliky, vybírejte ze speciálních antikolikových lahviček zajišťujících plynulé sání bez polykání vzduchu.

Průtoky saviček

Savičky zakoupíte s různými průtoky pro novorozence (označují se jako 0 nebo 0m+), pro děti od jednoho měsíce (1m+, pomalý průtok), od tří měsíců (3m+, střední průtok), od šesti měsíců (6m+, rychlý průtok), od dvanácti měsíců (12m+), na kaši (průtok do kříže) nebo trojprůtokovou savku (tři rychlé průtoky v jedné savičce).

První lžička

Jídlo podávejte lžičkou z nezávadného materiálu. První lžičku použijte takovou s označením 4m+, od čtvrtého ukončeného měsíce. Nejvhodnější jsou silikonové lžičky, jelikož materiál je šetrný k dásním a při jídle se miminko nemůže poranit.

První nádobí

Okolo prvního roku pořiďte dětské nádobí. Dítě s ním nebude umět zacházet, často mu bude padat na zem, při jídle zašpiní nejen sebe, ale také blízké okolí. Vybírejte nerozbitné talířky, misky, hrnečky.

Hrnečky a pítka

Od šesti měsíců zakupte první hrneček s ouškem a měkkou savičkou. Od dvanácti měsíců pije batole z hrnku s plastovou savkou. Dítě se naučí hrnek držet a samo z něj přijímat tekutinu, aniž by mu pomáhal dospělý. Učící hrnečky se při pádu na zem nerozbijí, tekutina v nich je dobře utěsněna a nevylévá se. Zároveň umožní dítěti snadno pít.

Bryndák

Při krmení se dítě zašpiní. Bryndák zachytí zbytky padajícího jídla a chrání oblečení před znečištěním. Užitečné jsou bryndáky typu „okap“, do něhož jídlo spadne. Umyjete jej pod tekoucí vodou nebo myčce.

Na cestování využijte cestovní bryndák typu „okap“, který zavinete a sbalíte do tašky, případně vám poslouží měkký látkový či plastový bryndáček.

Pramen: Vše pro kojení i krmení lahví, Tomee Tippee; Během těhotenství, porodu a mateřství, AVENT; Vincentová, D., Výživa novorozence, kojence a batolete, Pediatr. pro Praxi, 2006; 4: 224–226