Domů » Porod » Odchod hlenové zátky a prasknutí plodové vody

ODCHOD HLENOVÉ ZÁTKY A PRASKNUTÍ PLODOVÉ VODY

Věděla jste, že odchod hlenové zátky neznamená porod, ale pouze přípravu na něj? Nejprve odejde hlenová zátka a poté praskne plodová voda. Podívejte se na rozdíl mezi hlenovou zátkou a plodovou vodou.

Co značí odchod hlenové zátky?

Odchod hlenové zátky můžete pozorovat několik dní před porodem nebo bezprostředně (několik hodin) před ním. Jak ji poznáte? Vypadá jako hustý hlen narůžovělé nebo nahnědlé barvy (může být i žlutý či bílý). Hlenu je dostatek a určitě si jej všimnete. Zátka odchází po několik hodin. Uvolní se při pohlavním styku, vaginálním vyšetření nebo při porodu. Odtok hlenové zátky neznamená porod. Značí, že děloha již není chráněna, děložní hrdlo prodělává změny a připravuje se na porod.

Když praskne plodová voda

Prasknutí plodové vody je známkou začínajícího porodu. Plodová voda má lehce narůžovělou barvu a je čirá. Může být i nazelenalá, zakalená nebo žlutá. V takových případech se vydejte ihned do porodnice. Plodové vody je hodně (přibližně jeden litr) a její odtok poznáte s jistotou, nepostihne-li vás ve vaně. Fyzická aktivita nic neovlivní. Voda nejčastěji odtéká ve spánku (postupně nebo naráz). Nejde s jistotou říci, jak bude odtok plodové vody probíhat.

TIP: Ke konci těhotenství noste slipové vložky. Nejste-li si jistá, zda plodová voda odtekla či nikoli, vezměte vložku s sebou na příjem do porodnice. Někdy nastávající maminka neví, zda se jedná o plodovou vody nebo moč. V tomto stádiu těhotenstvím je únik moči normální, v porodnici vložku otestují a zjistí druh tekutiny.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Součková V., Fyziologický porod, Brno, 2007

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak si ulevit od porodních bolestí?