Domů » Porod » Obavy z porodu

OBAVY Z PORODU

Před porodem padají na nastávající maminku obavy z neznámého, strach z velké bolesti nebo z toho, že se jí či miminku něco zlého stane. Porodnictví je v České republice na vysoké úrovni a váš porod dopadne výborně. Nenechte se vyděsit hrůzostrašnými historkami.

Místo porodu

Záleží na tom, kde si přejete rodit, v porodnici nebo doma.Porodnice nabízejí vysoce kvalifikovaný personál. Na sálech nemusíte mít soukromí. V řadě porodnic není možné rodit do vody nebo si vybrat k porodu hudbu. Obavy mít nemusíte, bude o vás dobře postaráno.

Pomoc porodní asistentky

Porodní asistentka vás bude celým porodem provázet. Přítomen může být i váš partner. Porod trvá několik hodin a lékaři mají jeho průběh pod kontrolou. V některých porodnicích můžete mít u porodu svou porodní asistentku.

Příprava na porod

Připravte se na porod. Jednou z možností je masáž hráze, kterou vám může partner provádět 6 až 8 týdnů před termínem porodu. Díky masáži se zvýší pružnost svalů a při porodu se vyhnete nástřihu hráze nebo jejího poranění.

Tlumení bolesti

Velkou bolest tlumí epidurální analgezie. V některých případech je analgezie prospěšná, v jiných nikoli. Zkušený anesteziolog pozná, kdy je na vpich vhodná doba.

Přečtěte si jak se připravit na porod a co si sbalit do porodnice. Máte nachystané oblečení pro mimiko?

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5