PROPICHOVÁNÍ OUŠEK U DÍVEK
Narodila se vám holčička a vy už se těšíte, až bude mít ouška ozdobená prvními náušničkami a nebude patrné, že je holčička jen podle barev oblečení?
Otázka náušnic (kdy dát, zda nastřelit či propíchnout) je dnes velice častá a vše záleží jen na vašem rozhodnutí. Čím dál více maminek dnes děvčátkům náušnice nedává vůbec a nechává až na nich samotných, kdy si je v životě budou chtít nechat dát samy.
Nastřelit nebo propíchnout?
Pokud chcete nechat dívkám propíchnout ouška. Máte dnes k dispozici dvě možnosti:
První je propíchnutí jehlou, které se však déle a hůř hojí a je průběh pro dítě dramatičtější, případně můžete nechat náušničky nastřelit. Střílí se do ouška po zakreslení na boltec a dítě pláče pouze úlekem, když pistolka vedle hlavy vystřelí.
Nastřeluje se náušnice plastová a velice dobře se ouško hojí. Po šesti týdnech můžete dívence plastovou náušničku vyndat a vyměnit za svou (doporučuji náušnici ze zlata či chirurgické ocele, kde neočekáváme alergické reakce).
Kdy a kam pro první náušničky?
V obou případech ale počkejte až bude mít holčička za sebou alespoň jednu dávku pravidelného očkování (hexavakcína zahrnující očkování proti tetanu). Pokud nemáte možnost nechat propíchnout či nastřelit ouško u vašeho PLDD, doporučuji navštívit ORL lékaře, který tuto službu velice často nabízí. Za nevhodná se považují tetovací a kosmetická studia.
Autorkou článku je MUDr. Michala Knězková
Mladá lékařka a především máma dvou holčiček, která pořádá kurzy první pomoci pro maminky, vede vlastní blog mklife.cz a miluje cestování a dobrodružství.