Domů » Miminko a batole » Laktační poradkyně radí – jaké pomůcky při kojení využijete

POMŮCKY PŘI KOJENÍ – JAKÉ VYUŽIJETE

Pokud se kojení nedaří podle maminčiných představ (obvykle z anatomických důvodů jako jsou ploché či vpáčené bradavky, nedostatku mateřského mléka, nebo jiných), je na trhu celá řada pomůcek, které slibují ulehčení kojení. Jaké z nich byste měli pořídit do výbavy a jakým se obloukem vyhnout? Na to jsme se zeptali laktační poradkyně Simony Lazzari.

„Já pokud možno žádné pomůcky při kojení nedoporučuji. Je-li kojení spontánní, obejde se bez pomůcek,“ uvádí Simona. Výjimky se ale přeci jen najdou.

Formovače bradavek

Pravdou je, že tyto tvarovače mohou kojení usnadnit, pokud se začnou zavčas používat. Jejich čas přichází po ukončeném 2 trimestru těhotenství, když má maminka vpáčené nebo ploché bradavky. Formovače bradavku pomohou vytvarovat, díky pevnému silikonovému prstenci. Ten působí na dvorec v bezpečné vzdálenosti od bradavky a ta vstupuje do prostoru polokoule, který ji chrání od tlaku.

Díky tomu se děťátko lépe přisaje a je tak o mnoho větší šance na bezproblémové kojení.

Odsávačky 

Odsávačky jsou manuální a elektrické, na jedno, či obě prsa zároveň. Výběr záleží zejména na tom, jak často ji budete používat. Pro maminky, které budou mít odsávačku doma jen „pro případ nouze“, určitě postačí manuální odsávačka. Pokud však budete mléko odsávat několikrát denně, vyplatí se investovat do elektrické odsávačky.

Odsávačky mohou být záchranou i pro maminky, které mají nedonošené děti a díky odsávačkám jim mohou poskytnout mateřské mléko. Navíc pomáhají stimulovat laktaci.

Nevyhnutelné jsou i pro pracující maminky, které chtějí laktaci udržet.

Je nutné používat odsávačku pro „nastartování“ kojení?

V běžném případě nikoliv, stačí pravidelně přikládat miminko, dopřát mu čas, aby se dobře u prsu přisálo a efektivně sálo a pilo. Něco jiného je, pokud je maminka oddělená od miminka kvůli císařskému řezu, nebo je nedonošené miminko v inkubátoru. Vhodná je i pro pracující maminku, která chce laktaci udržet. Každopádně si nemyslím, že odsávačka mateřského mléka je standardní výbavou všech maminek.“

Kojicí kloboučky 

Kojící kloboučky se často nesprávně nasazují na bradavky, když kojení maminku bolí. Sloužit mají ale pouze k řešení plochých nebo vpáčených bradavek, kdy se miminko není schopno nakrmit.

„Kloboučky se však bohužel obvykle nadužívají, v tom případě dítěti situaci spíše komplikují a pak je nutné přistoupit k dokrmování. Proto doporučuji použití kojících kloboučků raději konzultovat laktační poradkyní,“ upozorňuje Simona.

Kojící kloboučky by rozhodně neměly být jediné řešení bolestivého kojení nebo popraskaných bradavek. V tomto případě naopak riskujete zanesení infekce do rány.

Sběrače mateřského mléka 

Sběrače slouží maminkám, které mají tolik mléka, že jim samovolně odtéká i mimo čas krmení. V tom případě se mléko sbírá do těchto „nádobek ve tvaru polokoule s perforací pro provzdušnění prsa“ a za určitých opatřeních, je možné ho následně využít k případnému dokrmení.

Kojicí podprsenka

Nákup kojicí podprsenky příliš neodkládejte, ale ani nekupujte velmi brzy. Stačí po 37. týdnu, kdy si zmapujete nabídku a vyzkoušíte několik typů podprsenky, abyste se v ní posléze cítila dobře a nevadila vám dokonce ani v noci, bude-li to časně po porodu nutné.

V zásobě je dobré mít alespoň dva kusy, abyste měla náhradní, když jednu budete prát.

Do porodnice se vybavte podprsenkou a vložkami do ní zcela jistě.

V prvních dnech i týdnech bývají prsa těžká, nalitá a tak potřebují kvalitní podporu, ve které se budete cítit dobře a komfortně.

Kromě toho mají kojicí podprsenky praktické rozepínání, tudíž si je při každém krmení nemusíte sundávat. Při výběru podprsenky zohledněte také změnu velikosti prsou a zvětšení obvodu hrudníku, které se dostaví s nástupem laktace. Volte širší a pohodlná ramínka.

Po uplynutí doby pár týdnů a konsolidaci prsů si můžete udělat pohodlí v elastické podprsence sportovního typu, či dokonce tílka, které je určeno pro kojící matky, záleží vždy na objemu poprsí.

Vložky do podprsenky 

Vložky do podprsenky chrání oděv před znečištěním od mateřského mléka. Můžete si vybrat vložky jednorázové, nebo o něco příjemnější bavlněné, které jsou pratelné.

Myslete na častou výměnu, jelikož kvasinková infekce není v tomto prostředí (sladké, vlhké, teplé) žádnou novinkou.

Kojicí polštář 

Kojicí polštář si maminky chválí i v těhotenství, kdy jim pomáhá s pohodlným spaním, zvláště v konci těhotenství, kdy je příjemné podložit částečně i bříško. Jeho velká chvíle však přijde hlavně po narození miminka.

Zjednoduší vám kojení, nabídne improvizované „hnízdo“ pro děťátko, a s rostoucím miminkem oceníte vlastnosti polštáře, jako bariéru, ochranu i hračku. Hodí se hlavně pro maminky prvorodičky, které nemají s manipulací s miminkem tolik zkušeností. Dítě si jím můžete podepřít, lépe zafixovat a zajistit mu tak při kojení správnou a pohodlnou polohu. Zároveň šetří vaše záda i ruce, protože se může při kojení komfortně opřít a není nutné držet celou váhu dítěte.

Doporučuji si vyzkoušet a pak volit materiál a výplň, která vám vyhovuje, nezbytností je snadná údržba a pratelnost.

Článek vznikl ve spolupráci s laktační poradkyní, porodní asistentkou, dětskou sestrou a dulou Simonou Lazzari.

Simona se dále věnuje předporodním kurzům, lekcím plavání s miminky a cvičení pro děti v předškolním věku.

Jak sama říká – „Má práce je můj koníček, stálá motivace a zároveň obrovská satisfakce. Mám to životní štěstí, že se mi podařilo skloubit to co mám ráda s tím co je důležité, velmi potřebné a žádané.“

DULA PODOLÍ

Leave Your Reply