Domů » Porod » Kontrakce a stahy dělohy

KONTRAKCE A STAHY DĚLOHY

Jak poznáte kontrakce od poslíčků? Podívejte se do přehledné tabulky, kde na první pohled uvidíte, na co se při rozpoznání zaměřit.

Jaký je rozdíl mezi kontrakcemi a poslíčky?

Parametr Kontrakce Poslíčci
Intenzita Nabývají na intenzitě. Jsou stejné nebo se zmírňují.
Bolest Bolest sílí, při teplé koupeli neustupuje. Teplá koupel uleví od bolesti.
Změna polohy Jestliže si lehnete na bok, nezlepší se to. Poloha na boku vám poskytne úlevu.
Frekvence Na začátku jsou ve frekvenci 1:10 nebo 1:15 (jedna kontrakce za 10 minut /15 minut). Takové kontrakce nevyvolávají porod. Bude se mezi nimi dále snižovat interval až do doby, kdy ucítíte jednu kontrakci za pět minut. Trvá-li tento interval více než dvě hodiny, vydejte se do porodnice. Doba mezi nimi se bude nadále ještě více zkracovat. Nepravidelné stahy přicházejí jednou za osm i deset minut. Jsou-li dvě hodiny a stále se frekvence nemění, jedná se o poslíčky.
Pravidelnost Jsou pravidelné a neustupují. Mohou být pravidelné, ale při změně polohy poleví. Pravidelnost se naruší a zmírní se bolest.
Délka kontrakce Porodní stahy trvají od půl minuty do jedné minuty. Poté povolí. Délka je nepravidelná.
Chůze Zesiluje kontrakce a může ulevit od bolesti. Pomáhá je oslabit.

Určit, zda se jedná o pravé kontrakce, není pro prvorodičku snadné. Často kontrakce a poslíčky zamění i ženy, které čekají druhé nebo třetí miminko. Příjezd do porodnice z důvodu falešného porodu není nic neobvyklého a patří k závěrečné fázi těhotenství.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Součková V., Fyziologický porod, Brno, 2007