Domů » Miminko a batole » Jaké vybrat náušnice?

JAK VYBRAT NÁUŠNICE?

Píchání oušek bolí, ale krásné náušnice si holčička s přibývajícím věkem zamiluje. Víte, kdy miminku nechat propíchnout ouška a jaké náušnice vybrat? Ne všechny náušnice jsou pro kojence bezpečné.

Kdy propíchnout ouška?

V minulosti se uši propichovaly co nejdříve po narození, jelikož se tradovalo, že miminko necítí bolest. Od brzkého nasazení náušnic se ustoupilo, protože dítě nemělo potřebná očkování. Nyní se ouška propichují až po aplikaci první dávky hexavakcíny. Batolata si na čerstvě propíchnutá ouška sahají, proto je nejvhodnější propíchnout uši po dávce vakcíny a zároveň ještě před tím, než dítě začne lézt, pohybovat se a být obratnější. Vždy se poraďte s pediatrem. Každá aplikace náušnic by měla být posouzena specialistou.

Jak se uši propichují

Pediatr propíchne lalůčky zepředu dozadu. Nasazují-li se náušnice zezadu, je nutné protáhnout je dírkou při vytahování jehly. Náušničky 48 hodin před aplikací namočte do desinfekce.

Lékař může kojenci náušnice nastřelit. Zde se používají náušnice z chirurgické oceli nebo z lékařského plastu. Po šesti týdnech je vyměníte za zlaté. Čtyři dny po vpichu nemyjte dítěti hlavu.

Jak vybrat první náušnice?

Preferujte lehké, jednoduché náušnice nejlépe ze zlata (nebo chirurgické oceli), které mají vzadu zapínání a snadno se udržují. Nesmí pro dítě představovat nebezpečí úrazu.

Pramen: Hamánek, jaro/léto, 2017; Šimečková, H., Nastřelování náušnic