Domů » Početí » Jak se diagnostikuje neplodnost

JAK SE POZNÁ A DIAGNOSTIKUJE NEPLODNOST

Neplodnost je strašákem šťastných párů, které si přejí zdravé miminko. Jak se pozná neplodnost a co když se o miminko pokoušíte půl roku a stále nejste těhotná?

Jak se pozná neplodnost?

Neplodnost pozná pouze specialista. Nemůžete ji určit doma pomocí testu zakoupeného v lékárně a ani se nepozná tak, že se vám nedaří půl roku otěhotnět. Velké procento žen má nepravidelný menstruační cyklus, proto u nich nedochází k ovulaci v polovině menstruačního cyklu (okolo 14. dne). Některé ženy s pravidelným menstruačním cyklem ovulují již 7. den. Mnohdy páry nesprávně určí dobu, kdy by se měli o miminko snažit, nemají častý pohlavní styk, a proto se jim nedaří počít dítě.

Pro zjištění ovulace si změřte bazální teplotu těla nebo použijte ovulační test, který spolehlivě určí termín ovulace.

Kdy vyhledat odbornou pomoc?

Jestliže se vám dlouhodobě nedaří otěhotnět, navštivte svého gynekologa, který vám pomůže stanovit další postup a odkáže vás na příslušná specializovaná pracoviště. Přečtěte si informace o tom, jak se diagnostikuje a vyšetřuje neplodnost a jaké jsou její příčiny.

U muže se vyšetřuje spermiogram, u ženy průchodnost vejcovodů a přítomnost hormonů. Nejprve provede lékař podrobnou anamnézu. Prohlídky jsou u obou partnerů odlišné.

Společná anamnéza

Lékaře zajímají u muže a u ženy tyto faktory:

  • Kouření
  • Závažná prodělaná onemocnění
  • Autoimunitní onemocnění

Jak se diagnostikuje neplodnost u muže?

Specialisté nejprve zkoumají spermiogram. Na vyšetření se muž dostaví po dvou až pěti dnech sexuální abstinence a lékaři provedou rozbor ejakulátu, u něhož je zajímá vizuální podoba (objem, barva), vlastnosti (doba zkapalnění, konzistence), počet a pohyblivost spermií. V ejakulátu zjišťují procento porušených spermií a přídatných buněk. Mezi ně se řadí bakterie, bílé krvinky, odloupané buňky ze sliznice. V neposlední řadě přihlíží k hodnotě pH. Pohyb spermií se vyhodnocuje pod mikroskopem a pohyblivost se určuje na škále od nuly (kompletně nepohyblivé) až do stupně čtyři (progresivně se pohybující spermie).

Pro objektivní posouzení musí pacient absolvovat více vyšetření spermiogramu, v dostatečném časovém odstupu.

V případě patologického spermiogramu (špatný spermiogram, který ukazuje na možnou neplodnost) provedou kompletní vyšetření.

Základní vyšetření stanoví počet spermií, jejich životnost, pohyblivost, morfologii. Kompletní vyšetření pojme dále makroskopickou a biochemickou analýzu, zhodnotí průtokový cytometr, a díky mikrobiologickému rozboru ukáže, zda trpí pacient na skrytou infekci či nikoli.

Pacient může být během vyšetření ve značném stresu, proto je důležitá vzájemná podpora obou partnerů.

Jak se diagnostikuje neplodnost u ženy?

Žena nejprve navštíví svého gynekologa. Na základě doporučení společně s partnerem vyhledají centrum asistované reprodukce, kde mohou být uskutečněny potřebné prohlídky.

První vyšetření je gynekologické a odebere se při něm biologický materiál. Lékař provede ultrazvuk a stanoví hladiny hormonů. Ověření průchodnosti vejcovodů je jedním z posledních vyšetření.

Lékař se u ženy zaměřuje na:

  • Věk (nad 35 let dochází k poklesu plodnosti)
  • Váhu (obezita výrazně snižuje možnost početí)
  • Počet a průběh porodů, respektive potratů
  • Mimoděložní těhotenství
  • Prodělané operace na děloze
  • Záněty malé pánve
  • Nepravidelný menstruační cyklus

Zajímají vás příčiny neplodnosti a jak je možné neplodnost vyřešit? Podívejte se také do sekce „Jak podpořit otěhotnění“. Zde se dočtete o kouzlu bylinek, vitamínů a čajů a o cvičení Ludmily Mojžíšové.

Pramen: Ulčová-Gallová Z., Lošan P., Neplodnost, Útok imunity, Grada Publishing, 2016, ISBN 978-80-247-8532-5; Radoňová A., Prevence a řešení neplodnosti přirozenou cestou, Brno 2015