Domů » Miminko a batole » Miminko » Jak na extrémní venkovní teploty?

JAK NA EXTRÉMNÍ TEPLOTY

Velké horko, stejně jako extrémní zima, nejsou pro novorozence vhodné. Ideální vnitřní teplota pro čerstvě narozené dítě se pohybuje okolo 22 °C až 24 °C, u kojence kolem 20 °C. Víte, kdy jít s miminkem ven?

Co dělat, když je horko

Vysoké teploty nesvědčí pleti, dítěti se špatně dýchá a ještě hůře spí. V extrémně vysokých teplotách s miminkem ven nevycházejte. S dítětem nikdy nechoďte na přímé slunce, zdržujte se ve stínu a zastiňte také korbičku. Před procházkou o pokožku miminka pečujte tak, že ji natřete ochranným krémem s vysokým SPF faktorem (50+). Dítě musí dostatečně pít. Přísun tekutin, ať mléka, vody nebo čaje, je v horkých dnech zásadní.

Miminko příliš neoblékejte, aby se nepotilo. U dětí se mohou objevit potničky, opruzeniny, zarudnutí kůže. Víte, jak pečovat o pokožku miminka? Pobývejte co nejvíce ve stínu, ale vyvarujte se průvanu. Kojenci vždy přikryjte hlavičku kloboučkem nebo bavlněnou čepičkou, nezakrývejte mu ručičky a nožičky.

Miminko v zimě

Procházky v kočárku s novorozencem můžete absolvovat při teplotě do – 5 °C, s kojencem do – 10 °C. Miminko dostatečně oblékněte a myslete na ochranu pokožky před mrazem. Pečujte o obličej a ručičky ochranným krémem, který neobsahuje vodu. Kůže by mohla popraskat. Dítěti oblékněte několik vrstev oblečení (body, dupačky, mikinu, tepláčky, kombinézu, čepici, rukavice, teplé ponožky) a vložte jej do fusaku. Vstup korbičky chraňte plenkou.

Pramen: Kniha pro rodiče, Péče o dítě do 6 let, LUMOS, 2015; Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Harnošová, L., Kontaktní rodičovství, 2015