Domů » Početí » Ovulace » Poznejte své plodné dny

POZNEJTE SVÉ PLODNÉ DNY

U většiny žen nastává ovulační období v polovině menstruačního cyklu, tedy 13. až 14. den od prvního dne poslední menstruace v případě, že je menstruační cyklus 28 dní. Jestliže váš menstruační cyklus trvá například 26 dní, s největší pravděpodobností nastane ovulace v jeho polovině, tedy 12. až 13. den. Tento způsob odhadu ovulace je nejsnazší a využívají jej menstruační a ovulační kalendáře. U některých žen dochází k ovulaci v jiný den než v polovině menstruačního cyklu, a proto mezi nejosvědčenější metody patří měření bazální teploty nebo použití ovulačního testu.

Měření bazální teploty

Bazální teplotu musíte měřit pravidelně, vždy ve stejnou denní dobu na stejném místě. Přečtěte si, jak na měření bazální teploty a jak se dá dle rozdílů teplot poznat ovulace.

Ovulační testy

Během ovulace se uvolňuje více luteinizačního hormonu. Na principu detekce hormonu v moči ženy jsou založeny veškeré ovulační testy. Hormon napomáhá uvolnit vajíčko z vaječníku. Po použití testu zjistíte hladinu hormonu v těle. Díky vysoké spolehlivosti testy určí, zda je vhodný čas k oplodnění či nikoli. Z nabídky můžete vybírat malé proužky vzhledově podobné těhotenským testům, nebo digitální ovulační testy na jedno použití.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Hafez E. S., Kenemans P., Atlas of Human Reproduction, Scanning Electron Microscopy, 1982, s. 351, ISBN: 978-94-011-8140-2