Domů » Těhotenství » Miminko v bříšku » Jak komunikovat s miminkem v bříšku?

JAK KOMUNIKOVAT S MIMINKEM V BŘÍŠKU

S miminkem můžete komunikovat skrze svůj hlas. Dítěti vyhovuje klidný tichý tón, který je pozitivně pocitově zabarven. Hřmotný zvuk není pro dorozumívání se s miminkem vhodný.

Spojení, které vás překvapí

Maminka s miminkem komunikuje i skrze krevní řečiště. Ač se zdá tento způsob komunikace k nevíře a žena o něm často ani neví, miminko jej vnímá velmi intenzivně. Skrze krevní řečiště se do placenty dostanou veškeré omamné látky, které žena konzumuje nebo jim je vystavena (užívání drog, alkoholu a nikotinu z cigaret). Dále skrze řečiště pronikají do placenty hormony, které tělo matky vylučuje dle situace, v níž se právě nachází. Endorfiny se vyplavují při pocitech štěstí a radosti, kortizol při pocitech stresu či smutku. Silně se tyto látky koncentrují v pupeční šňůře. Z tohoto důvodu je plod citlivý na psychické rozpoložení ženy.

Má zažít dítě stres již v břiše?

Překvapivou odpovědí, na níž se odborníci shodují, je: ANO. Ale samozřejmě všeho s mírou. V minulosti měli lékaři za to, že první stresovou situací pro miminko je porod. Podstatné je, aby dítě zažilo nepatrné množství stresu již v prenatálním vývoji. Mezi stresové situace může patřit hádka s partnerem, změny nálad, vnímání obyčejných situací příliš afektovaně. Jestliže žena v těhotenství žije běžný život, prožije dítě přiměřený počet stresových a radostných situací, které budou vyplývat z denních potíží a úspěchů.

Zapojte také tatínka

I tatínek může ke svému miminku skrze bříško hovořit. Miminko vnímá zvuky kolem sebe a uslyší i tátův hlas. Jako rodina jste již v prenatálním stádiu. Psychologové přikládají prenatální komunikaci velký význam. Tvrdí, že děti, které rodiče v prenatálním věku ovlivňovali příjemnou hudbou, mluvili na ně, matka pravidelně cvičila jógu či chodila na cvičení pro těhotné, vnímají nové podněty tak, aby z nich mohly co nejvíce vytěžit. Jsou často velmi zvědavé, soutěživé a mají chuť učit se novým věcem. Dokonce prý lépe zvládají stresové situace.

Meditační a relaxační hudba

Jestliže k miminku přichází z venku řada podnětů, rozvíjí se jeho nervové buňky. Meditační a relaxační hudba příznivě působí na plod. Vhodně zvolená píseň ovlivní pulz, tlak, srdeční tep, posiluje imunitu a zkvalitňuje dýchání.

Tanec? Proč ne.

Při tanci pro těhotné ženy ucítí maminka první pohyby dítěte. Tanec je pro miminko příjemný a považuje jej za prostředek komunikace s matkou. Pro těhotné ženy se doporučují lekce břišního tance, který uleví zádům. Břišní tanec je prospěšný i z toho důvodu, že skvěle připraví tělo na porod, působí jako prevence proti nastřižení hráze, uleví břišní a pánevní oblasti a předchází poporodní inkontinenci.

Pramen: Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Nejedlá A., Benefity a negativa současné prenatální péče a případný vliv nocebo-efektu na psychiku ženy, Brno 2015