Domů » Porod » Jak cvičit po porodu

JAK CVIČIT PO PORODU

Po porodu cvičit můžete, ale opatrně. Po přirozeném porodu se doporučuje začíst s cvičením po skončení šestinedělí. V porodnici ležte pětkrát denně po dobu čtvrt hodiny na břiše. Podpoříte tím zavinování dělohy.

Posilování svalů pánevního dna

Pozvolna posilujte svaly pánevního dna. Lehněte si na zem, pokrčte nohy a stahujte svaly. Můžete je stahovat a povolovat po deseti nebo dvaceti cvicích, případně je stáhnout a držet tak dlouho, jak vám to jen půjde, a povolit.

Dechová cvičení

V období šestinedělí mají cvičení spíše dechový charakter, případně budete pouze zatínat a povolovat svaly. Vynechte prudké pohyby, namáhavé cviky, běh, skoky. Tělo v těhotenství prodělalo rozsáhlé změny a nyní se vrací do původního stavu. Úkolem dechových cvičení je zpevnit svaly, nikoli shodit nadbytečná kila. Ta se vám ztratí sama kojením. Pozvolna posilujte břišní svaly a hýždě.

Dělají vám dechová cvičení obtíže? Nespěchejte a odpočiňte si. Zkuste je až po skončení šestinedělí.

Rozestup břišních svalů

Řadu maminek potká rozestup břišních svalů, diastáza. Upraví se nošením břišního pásu, který vám předepíše lékař. Vyzkoušejte vhodné cviky na posílení břicha.

Jak správně cvičit po porodu? Ukáže Andrea Růžičková

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Hanáková T., Velká česká kniha o matce a dítěti, Computer Press, a.s., 2010, ISBN 978-80-251-2788-9