Domů » Těhotenství » 18. týden těhotenství

18. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Pátý lunární měsíc s sebou přináší poklidné období, jelikož bříško stále není velké a neomezuje vás v pohybu. Ženy, které byly před těhotenstvím zvyklé sportovat, dokonce dále vykonávají pravidelnou pohybovou aktivitu, avšak v mírnější podobě. I vy můžete cvičit. Pokud jste před otěhotněním nebyla zvyklá na pohyb, nepřetěžujte se. Vyzkoušejte cvičení pro těhotné.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Tělo se napřimuje a zpomaluje se mírně jeho růst. Podkožní tuk stále není vytvořen a pokožka je průhledná. Skrze ni jsou patrné cévy a kosti. Žaludek a střeva se zformovaly. Vytváří se vnitřní ucho a vlasy jsou již viditelné. Miminko slyší. Usíná při zvuku střev a srdce a slyší matčin hlas.

Právě na tyto zvuky si v prenatálním vývoji zvykne a po narození je pro něj ticho neobvyklé. Některá miminka se mohou ticha bát.

CRL: 14 cm

Váha plodu: 200 – 300 g

Vaše tělo v 18. týdnu těhotenství

Děloha se zvětšuje a dosahuje dva centimetry pod pupek. Tlačí více na močový měchýř a stále častější potřebujete na toaletu. Možná, že jako druhorodička ucítíte první pohyby miminka. To se v děloze pěkně vrtí. Necítíte-li pohyby, neznamená to, že je plod v nebezpečí. Některé ženy nevnímají téměř žádné pohyby až do 22. týdne těhotenství.

Co očekávat

  • Druhý trimestr představuje odpočinkové období. Vyrazte na dovolenou nebo na prodloužený víkend. Třetí trimestr je k cestování nevhodný a po porodu se hned tak někam nedostanete. Jestliže se chcete vydat do dalekých krajin, poraďte se s lékařem.
  • První pohyby poznáte jako šimrání v břiše či jako lehké ťuknutí.
  • Relaxujte a hýbejte se. Cvičením posílíte pánevní dno.

Vyšetření a návštěva lékaře

Navštěvujte pravidelnou gynekologickou poradnu. Brzy vás čeká velký ultrazvuk ve druhém trimestru. Toto vyšetření je povinné.Bude-li ve vašem oblíbeném zdravotnickém zařízení plno, zkuste zavolat do jiného. Lékaři na ultrazvuku zjišťují, zda se orgány miminka vyvíjejí správně. Víte, jaká vyšetření máte absolvovat?

Zaregistrovala jste se do porodnice? Pokud jste registraci v 15. týdnu těhotenství odložila na později, je nejvyšší čas se v porodnici zastavit.

Vitamíny a živiny

Nadměrná konzumace vitamínu D v těhotenství může na plod působit negativně. Hypervitaminóza vitamíny D2 a D3 vyvolává srdeční vady a má na plod toxické účinky. Vitamín D se označuje jako kalciferol. Doporučená denní dávka je 10 μg pro těhotné a kojící ženy. Tělo jej získává ze slunečního záření.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 17+0 – 17+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 17 ukončených týdnů (probíhá 18. týden)
Od oplodnění uplynulo 15 ukončených týdnů (probíhá 16. týden)
Ukončené dny těhotenství 119 – 125
Počet dní do porodu 161 – 156
AdobeStock_86451774

VÍTE, ŽE …

Dříve se ultrazvuk ve druhém trimestru prováděl již v 18. až 20. týdnu těhotenství, ale postupem času byla hranice posunuta o dva týdny později.

Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017