Domů » Porod » Co se stane s tělem během porodu?

CO SE STANE S TĚLEM BĚHEM PORODU

Víte, jak se změní vaše tělo během fyziologického porodu? Co se stane před ním a jak se navrací do původního stavu?

Před porodem

K prvním změnám dochází přibližně tři až čtyři týdny před porodem, kdy sestupuje hlavička miminka do roviny pánevního vchodu. Tím se sníží děložní fundus, plod netlačí na bránici a ženě se lépe dýchá. Hlavička tlačí na močový měchýř a žena bude pociťovat nutkání na toaletu stále častěji. Další změna následuje záhy, kdy rodička začne pociťovat úbytek tělesné hmotnosti z důvodu většího vylučování tělesných tekutin v důsledku hormonálních změn.

Změny těla při porodu

Díky pravidelným děložním stahům, kontrakcím, dochází v první době porodní k uvolňování (roztahování) dolního děložního segmentu, děložního hrdla a branky. Děložní hrdlo se zkracuje a otevírá, branka zaniká. Ve druhé době porodní tlačí plod na nervové pleteně v oblasti pánevního dna a vy budete pociťovat reflektorické stahy svalů přední břišní stěny.

Po porození plodu porodí žena také placentu (třetí doba porodní). Děloha se stahuje. Ve čtvrté době porodní ohrožuje tělo potenciální možnost silného krvácení. Žena proto zůstává na lůžku.

Změny těla po porodu

Po porodu se uskutečňuje zavinování dělohy. V těhotenství se hmotnost dělohy zvětšila na 1000 gramů, na konci šestinedělí bude vážit okolo 70 gramů. V děložní dutině se po porodu hojí rány, které v ní při porodu vznikly. Z dělohy v šestinedělí odchází očistky. Poševní stěna ztratila svoji elasticitu a poševní vchod není tolik uzavřen. Zeslabila se pružnost pánevního dna a v tomto důsledku může nastat pokles rodidel a inkontinence. Obnova se uskutečňuje prostřednictvím rehabilitace. Po porodu se objeví rozestup břišních svalů, jelikož je břišní stěna ochablá.

Objem krve do tří týdnů po porodu klesá z pěti až šesti litrů na čtyři litry a zvyšuje se počet leukocytů. Srdeční výdej se sníží o 28 % za dva týdny po porodu. Poklesne bránice a plíce se rozpínají, což vede k hlubšímu dýchání. Do 14 dní po porodu se normalizuje střevní motilita (pohyblivost střev). V prvních dnech po porodu se projevuje utlumené nucení na močení. Může se vyskytnout i infekce močových cest.

Pramen: Zábojníková, P., Léčebně-rehabilitační plán a postup po porodu, Brno, 2012