CO NEVÍTE O PŘÍKRMECH
Stále tápete při přípravě dětského jídla? Podívejte na nejčastější otázky a odpovědi týkající se zavádění příkrmů a jejich přípravy. Příkrmy zavádějte, když je dítě zdravé a cítí se dobře. Nikdy nedávejte první příkrm v neznámém prostředí, například na dovolené. Kojenec by si mohl vypěstovat negativní vzpomínku na krmení.
Kdy mám dítěti zavést do stravy lepek? Musí být v této době kojeno?
Lepek do potravy nezavádějte před ukončeným čtvrtým měsícem a ani po ukončeném sedmém měsíci. Ke zjištění celiakie postačí jeden piškot denně po dobu dvou dní. Zda kojení při zavádění lepku přináší skutečně protekci vůči rozvoji celiakie není doposud zcela jasné. Postupně zvyšujte množství lepku v potravě. Pokud nebudete pozorovat žádné obtíže, můžete dávat dítěti potraviny obsahující lepek. V opačném případě vyhledejte ihned pediatra a poraďte se s ním na dalším postupu.
Proč nesmím příkrm dosolit a dosladit? Může jíst kojenec med?
Dítě je navyklé na sladké díky přijímání mateřského mléka. Příkrmy pro něj mají novou, nezvyklou, chuť, a může je kvůli tomu odmítat. Pokud příkrm dosladíte, zachutná mu a bude jej jíst. Takto si ale na sladkou chuť navykne ještě více a bude odmítat pestrou stravu. Vysoký příjem cukru může způsobit vyšší pravděpodobnost vzniku zubního kazu na mléčných zubech.
Slané pokrmy zatěžují dětské ledviny více, než je zdravé. Doporučuje se mírně solit až od jednoho roku věku. Solí šetřete. Dítě by si na slanou chuť navyklo a v budoucnu by mohlo jídlo přesolovat. Nadměrné solení vede k hypertenzi.
Med je pro kojence nevhodný ze stejného důvodu jako cukr. Navíc může obsahovat baterii Clostridium botulinum způsobující ochrnutí svalů. Nikdy nenamáčejte dudlík do medu a nedoslazujte čaje, jogurty a další pokrmy.
Pokud dostane miminko příkrm, mám jej ještě nakojit?
Jestliže příkrmy zavádíte, dejte dítěti ze začátku maximálně tři lžičky pokrmu. Postup opakujte po tři dny. Pokud se neprojeví alergie na zeleninu, zaveďte do jídelníčku zeleninu novou a celý postup opakujte. Až bude dítě přijímat vícedruhové příkrmy a sní celou porci jídla, přibližně 150 gramů (může sníst více či méně), nahrazuje zeleninový příkrm polední kojení. Dítě se může prsu dožadovat. Je-li hladové i po příkrmech, nabídněte mu trochu mléka. Cílem je, aby se s přibývajícími měsíci naučilo konzumovat zeleninu, maso a ovoce tak, aby kojení nevyžadovalo a aby jej tyto pokrmy nahradily.
Proč musím začít podávat nejprve zeleninu jako první příkrm?
Zelenina není sladká a ani slaná. Její přirozená chuť miminko nejprve nezaujme a nebude ji chtít jíst. Je na vaší trpělivosti, aby se naučilo tento příkrm přijímat. Zeleninou se začíná proto, že neobsahuje cukr. Sladké ovoce zachutná mnohem více než zelenina. Přirozeně kyselejší ovoce dětem nechutná a nechtějí jej jíst.
Musím dítěti vařit každý den čerstvé jídlo?
Zprvu je vhodné podávat miminku čerstvé potraviny a jídlo nezmrazovat ani před přípravou a ani po ní. Pokud nemáte na vaření dostatek času, využijte pokrmy ve skleničkách určené k okamžitému podávání.
Jak mám jídlo připravit?
Nejvhodnější způsob zpracování pokrmu je jeho dušení nebo vaření. Smažení je považováno za zcela nevhodné.
Jak mám připravit ovoce jako příkrm?
Ovoce přichystejte vždy a zásadně před jídlem. Takto si zachová vitamíny.
Jak mám dítě nakrmit, když ještě nesedí?
Miminko umístěte do houpacího lehátka nebo jej položte na kojící polštář a nakrmte jej tímto způsobem. Můžete si pořídit jídelní židličku, jejíž opěrku zad sklopíte do lehu, a miminko budete krmit přímo v židličce. Dáváte-li dítěti příkrm v lehátku nebo na kojícím polštáři, umístěte pod miminko plenku nebo igelitovou podložku, která půjde otřít. Dítě bude při jídle špinit.
Mohu podávat dítěti nejprve kaši?
Od 4. ukončeného měsíce může dostat rýžovou kaši připravenou z mateřského mléka nebo z formule. Rodiče dávají kojencům rýžové kaše nejčastěji proto, že jsou hladoví a budí se ze spaní v průběhu noci několikrát. Rýžová kašička miminko zasytí, a to bude lépe spát. Na druhé straně některé děti mají po kaši žízeň a bolí je bříško. Nespí a budí se ještě více. Vypozorujte, co miminku vyhovuje. Zcela nevhodné je začít první kaší s lepkem.
Kolikrát týdně mám dávat do příkrmu maso a vejce?
Maso by mělo být v příkrmu obsaženo průměrně 6krát týdně, vejce jednou týdně. Vejce můžete zařadit v krajním případě i dvakrát týdně. Do jídla do prvního ukončeného roku přidávejte pouze žloutek. Je-li v příkrmu vejce, vynechte maso.
Musím pro přípravu pokrmů používat kojeneckou vodu?
Do šesti měsíců věku dítěte je vhodnější používat kojeneckou vodu.
Jaký dort mám upéct k prvním narozeninám. Četla jsem, že děti nemají jíst šlehačku. Z čeho mám dort vyrobit?
Podívejte se na tipy, jak vyrobit dort k prvním narozeninám. Ve 12 měsících je konzumace šlehačky nevhodná. Výjimečně dejte dítěti domácí smetánek. I tak by měly být veškeré sladkosti, stejně jako tučné dorty, zapovězeny. Při přípravě dortu pro roční dítě použijte piškotové těsto a lehký krém z jogurtu.
Jak mám uchovávat hotové příkrmy?
Pokud jídlo jednou ohřejte, neuchovávejte jej nadále, nezmrazujte a nedávejte jej ani do lednice. V jídle by se mohly přemnožit bakterie. Připravené pokrmy zamrazte v krabičkách nebo speciálních sáčcích určených na zmrazení příkrmů. Zmrazujte je ihned po přípravě. Nechte je vychladnout, označte štítkem, na němž uvedete název příkrmu a datum.
Zda uchováte kompletní oběd nebo zvlášť připravenou zeleninu a maso, abyste je mohla lépe kombinovat, je na vás. Pokrmy by v mrazničce neměly být příliš dlouho.