Domů » Těhotenství » Cestování » Cestování autem, vlakem a MHD v těhotenství

CESTOVÁNÍ AUTEM, VLAKEM A MHD V TĚHOTENSTVÍ

Cestování vlakem, autem nebo MHD nemá negativní vliv na zdraví nastávající maminky a ani miminka. Avšak i zde platí jistá omezení. Víte, jaká to jsou?

Cestování do zaměstnání

Krátké cesty můžete absolvovat denně. Například cesta autobusem do zaměstnání po městě nebo návštěva u příbuzných v nedaleké vesnici vám ani miminku neublíží.

Pokud musí žena každý den dojíždět do zaměstnání vzdáleného 130 kilometrů od místa bydliště, měla by zvážit možnost přeřazení na jiné pracovní místo, případně se domluvit se zaměstnavatelem na dalším řešení.

Cestování autem

S pravidelnými přesuny automobilem souvisí riziko vzniku dopravních nehod. Na dopravní nehody připadá až 70 % těžkých úrazů v těhotenství. Poranění ohrožuje ženu i dítě. V graviditě se nedoporučují dlouhé cesty autem. Těhotné mohou při dlouhém sezení v autě otéci nohy, může se jí dělat nevolno a jízda nebude pohodlná. Pro větší komfort si můžete pořídit cestovní těhotenský pás do auta, který vás v případě úrazu ochrání stejně jako klasický pás, avšak nedoléhá na břicho a neškrtí. Cesta autem by za jeden den neměla přesáhnout šest hodin.

Cestování vlakem

Vlak je pohodlnější a bezpečnější než autobus. Víte, že je ve vlaku obtížné najít místo k sezení? Zakupte si místenku, abyste měla jistotu, že budete mít po celou cestu komfort. Ve vybraných vozech můžete využít sedadla pro zdravotně postižené osoby a na nádražích čekárny pro cestující první třídy.

Cestování MHD

V městské hromadné dopravě se vždy snažte zaujmout místo k sezení. Autobusy, tramvaje či vozy metra mají vyhrazena místa pro těhotné ženy a cestující by vás měli pustit sednout. Při nárazu nebo prudkém zastavení můžete upadnout a poranit sebe i plod.

Rizikové těhotenství

Při rizikovém těhotenství necestujte nikdy daleko od zdravotnického zařízení, kde plánujete rodit. Na cestě vás mohou postihnout komplikace spojené se slabým krvácením nebo hrozícím předčasným porodem, proto by měla být blízkost porodnice vždy na prvním místě.

Hrozí vám abrupce placenty, odtok plodové vody nebo máte nepravidelné kontrakce? Nikam necestujte. V autobuse či v autě mohou kontrakce díky houpavému pohybu zesílit, může se vám udělat výrazně nevolno a budete zvracet. Tento stav není dobrý ani pro vás a ani pro miminko. Raději cestu oželte a vydejte se na ni po skončení šestinedělí i s děťátkem.

Pramen: Gruberová, J., Životospráva a životní styl těhotné ženy, Brno, 2007; Manďáková, Z., Těhotenství a cestování, 6. konference Sekce infekčních nemocí v gynekologii a porodnictví ČGPS ČLS JEP, SZÚ, CEM, Oddělení epidemiologie infekčních onemocnění