Domů » Těhotenství » Anémie v těhotenství

ANÉMIE V TĚHOTENSTVÍ

Chudokrevnost (anemie) může lékař diagnostikovat na základě krevního obrazu ve 28. týdnu těhotenství. V tomto období se zkoumá množství železa v krvi.

Jak se pozná anémie v těhotenství?

Na základě krevních odběrů jsou výsledky laboratorního nálezu následující:

  • Hodnota koncentrace hemoglobinu pod 110 g/l
  • Hematokrit pod 0,32
  • Počet erytrocytů pod 3,2 x 1012/l

Charakteristickými znaky anémie je snížení množství krevního barviva hemoglobinu, snížený hematokrit a nízký počet červených krvinek. Syndrom se projevuje poruchou přenosu kyslíku do tkání.

Příznaky

Nedostatek kyslíku v organismu (tkáňová hypoxie) má za následek únavu. Dalšími symptomy mohou být potíže s dýcháním nebo kardiovaskulární příznaky, bledost kůže a sliznic. O příznacích rozhoduje hloubka anémie. V graviditě se jedná o nejčastější vnitřní onemocnění v těle ženy. Anémie v těhotenství s sebou zpravidla nenese vážné příznaky jako klasické anemické onemocnění a bývá klinicky němá.

Rizikové skupiny

  • Štíhlé ženy
  • Vícečetná těhotenství
  • Těhotenství krátce po sobě
  • Vegetariánky

Proč vzniká anémie v graviditě?

V těhotenství roste placenta, plod a zvětšuje se objem krve matky. Změny se dějí postupně od 12. týdne. Placenta se na maximum se dostane ve 32. týdnu. Do svého původního stavu se navrací až osmý týden po porodu. Objem plazmy vzroste o 40 až 50 procent, objem červených krvinek a hemoglobinu o 18 až 25 procent. Krev se více zředí a krevní obraz ukáže relativní nadbytek krevní plazmy (pseudoanémie).

Rizika

Anémie může způsobit předčasný porod, nitroděložní opožděný vývoj plodu, horší poporodní adaptaci novorozence, narušení psychického a psychomotorického vývoje. Matka může trpět většími sklony k preeklampsii, poruchou laktace, sníženou odolností vůči infekcím a řadou dalších obtíží.

Léčba

Po krevním vyšetření, které anémii odhalí, nasadí gynekolog léčbu ve formě tablet s vysokým obsahem železa. Léky by měla těhotná žena užívat až do porodu. Po porodu se anémie prohloubí. Lékaři v porodnici pacientce stanoví nové množství železa v pilulkách a délku jeho užívání. Jako prevenci můžete užívat od začátku gravidity vitamínové doplňky pro těhotné ženy.

Pramen: Budayová A., Anémie v těhotenství, Brno 2008