Domů » Těhotenství » 32. týden těhotenství

32. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Dostáváte se do posledního týdne osmého lunárního měsíce. Můžete cítit kontrakce, bolestivější stahy dělohy, ale zatím to nic neznamená. Pokud nejsou pravidelné, časté a bolest nezesiluje, porod nenastupuje.

Jak se vyvíjí vaše miminko

V tomto týdnu jsou děti často otočeny hlavičkou dolů. Jestliže vaše miminko stále nezaujímá vhodnou pozici, může se ještě přetočit.

Pomalu se začíná ztrácet lanugo. Vlasy, obočí a řasy se již dotvořily. Plod nabírá na síle a zvyšuje se tuková podkožní vrstva. S růstem tělíčka ubývá plodové vody. Při otáčení do pozice hlavičkou dolů silně kope a zůstane-li v této poloze, ucítíte časté kopance do bránice. Naléhá-li hlavičkou dolů, tlačí vás na močový měchýř a vy pociťujete stále častější nutkání k močení.

Komunikujte s miminkem, mluvte na něj a hlaďte bříško.

Vaše tělo ve 32. týdnu těhotenství

Poohlédněte se po kojící podprsence. Prsa se po čas gravidity zvětšují a vytváří se v nich kolostrum. Po porodu se nalijí mlékem a ještě se zvětší. Při výběru podprsenky na to myslete. Miminko je v břiše aktivní a vy byste měla cítit pravidelné pohyby. Necítíte je celých 24 hodin? Raději vyhledejte gynekologa, který provede ultrazvukové vyšetření a zkontroluje, zda je plod v pořádku.

Co očekávat

  • Dopřejte si dostatek spánku a relaxujte. Za pár dní nastoupíte na mateřskou dovolenou. Vaše tělo potřebuje pořádnou dávku spánku a odpočinku, který budete potřebovat.
  • Pomalu přemýšlejte o věcech pro miminko. Je-li průběh těhotenství nekomplikovaný, máte na přípravu spoustu času. Víte, co si s sebou sbalit do porodnice? Podívejte se na webové stránky porodnice a zaměřte se na to, jak to zde funguje nejen při porodu, ale i po něm na oddělení šestinedělí.

Vyšetření a návštěva lékaře

Je nejvyšší čas absolvovat ultrazvukové vyšetření ve třetím trimestru. Máte již termín? Nejlepší je nechat se vyšetřit v porodnici, kde budete rodit. Některé porodnice dokonce vyžadují, abyste absolvovala ultrazvuk právě u nich.

Lékař pravidelně sleduje cervix skóre, které udává, zda se porod blíží či nikoli.

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
Ultrazvuk ve třetím trimestru 31. až 32. týden

30+0 až 32+0

Vitamíny a živiny

Proč je důležité zvýšit příjem železa v těhotenství? Železo se podílí na tvorbě červeného krevního barviva, hemoglobinu. Ten zajišťuje funkci červených krvinek a stará se o dodání kyslíku tkáním. Při vícečetném těhotenství je nezbytně nutné užívat železo v tabletách jako doplněk stravy. V důsledku velkého nedostatku železa začnete pociťovat nadměrnou únavu a slabost. Více se dozvíte v článku věnovanému anémii v těhotenství.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 31+0 – 31+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 31 ukončených týdnů (probíhá 32. týden)
Od oplodnění uplynulo 29 ukončených týdnů (probíhá 30. týden)
Ukončené dny těhotenství 217 – 223
Počet dní do porodu 63 – 57
AdobeStock_86451024

VÍTE, ŽE …

  • Po porodu se nedostatek železa ve vašem těle ještě více prohloubí. Po skončení šestinedělí se při správné výživě a užívání potravinových doplňků vše vrátí do normálního stavu.
  • Zjistí-li lékaři, že má miminko málo plodové vody, hrozí mu strádání.

Videa a fotografie

Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017