RECEPTY NA PŘÍKRMY PRO DĚTI OD 2 LET
Ve dvou letech by mělo dítě konzumovat téměř vše, co jíte vy. Dodržujte zásady zdravé výživy a vařte pro celou rodinu. Děti milují těstoviny, omáčky, kaše a sladké buchty.
Jak vypadá stolování ve dvou letech
Dítě se umí samo najíst. U jídla se zamaže. Má svůj vlastní příbor, který se skládá z vidličky a lžíce. Nůž nepotřebuje, protože neumí krájet. Nejvhodnější je plastový příbor, s nímž si při jídle neublíží. Sedí u stolu v jídelní židličce, nebo na velké židli, kterou vyvýšíte tak, aby vidělo a dosáhlo na stůl. Na desku stolu umístěte omyvatelnou podložku či prostírání. Ubrus po čas oběda skliďte. Dítě má své vlastní plastové nádobí, které není možné rozbít. Z nabídky můžete vybírat mističky s přísavkou (nalepí se na stůl a není možné s nimi hýbat), plastové misky do myčky, melaninové nádobí. Šikovný nezbeda si s přísavkami hravě poradí a talíř shodí, kdy se mu zrovna zachce.
Klidný oběd k nezaplacení
Možná se vám bude zdát, že se krmení proměnilo v noční můru. Dítě může jídlo plivat kolem sebe, trucovat při obědě, křičet nebo kopat nohama. Plivat jídlo mu nikdy nedovolte a rázně mu vysvětlete, že toto se nedělá. Dítě může být z krmení nevrlé. Pokud chce jíst úplně samo, nechte ho, ale dohlížejte na něj. Počítejte s tím, že se umaže a možná, že zmaže i vás a tatínka, který sedí na protější straně stolu. Pokrm upravte vždy tak, aby jej batole umělo nabrat lžící. Až bude umět jíst lžící bez větších potíží, přejděte k vidličce. Jestliže má dítě dost a jíst nechce, nenuťte jej. Obědvejte všichni společně stejné jídlo.
Jaká jídla jsou pro děti vhodná?
Boloňské špagety
Potřebujete:
500 gramů libového mletého hovězího masa
Lžíci olivového oleje
1 cibuli
2 mrkve
Čtvrt celeru
2 konzervy rajčat
Špetku soli
Tymián
Dobromysl
Muškátový oříšek
Balíček špaget
Postup:
Cibuli nakrájejte na drobné kostičky a osmahněte na oleji, vložte nastrouhanou předem očištěnou zeleninu a mírně orestujte. Přidejte mleté maso a osmahněte do doby, než je propečené. Vše osolte, zalijte rajčaty, a vařte okolo 40 minut. Přimíchejte bylinky a provařte pět minut. Podávejte s těstovinami. Dospělácká verze obsahuje červené víno a pepř. To ovšem není pro dvouleté děti vhodné. Z pokrmu se nají celá rodina. Pro sebe můžete omáčku dochutit pepřem a více dosolit.
Zapečené těstoviny s kuřecím masem
Potřebujete:
400 gramů těstovin
400 gramů kuřecích prsou
2 rajčata
1 cibuli
2 stroužky česneku
100 gramů žampionů
2 dl rajčatového pyré
1 lžíci sladké papriky
1 lžičku oleje
Hrst petrželky
Sůl
Postup:
Cibuli nakrájejte na jemné kostičky a osmahněte na oleji. Přidejte utřený česnek, papriku a maso. Opatrně papriku míchejte. Pokud se bude péct, zhořkne. Vložte na plátky nakrájené a očištěné žampiony a duste do změknutí. Bude-li potřeba, podlijte vodou. Přidejte rajčatové pyré a duste. Uvařte těstoviny ve vodě, mírně osolte a smíchejte s čerstvými bylinkami. Podávejte spolu s omáčkou.
Zapečené brambory s brokolicí
Potřebujete:
Brokolici
400 gramů oloupaných a očištěných brambor uvařených ve slupce
4 jarní cibulky
1 lžíci olivového oleje
Špetku drceného kmínu
Sůl
Olej na vymazání zapékací místy
Strouhanku na vysypání zapékací mísy
3 vejce
2 – 3 dl mléka či smetany
Petrželku či pažitku
Postup:
Brokolici očistěte, umyjte a rozebrané růžičky dejte vařit do mírně osolené vody. Počkejte, až změknou. Jarní cibulky nakrájejte nadrobno a orestujte na lžíci oleje. Brambory nakrájejte na kolečka nebo na kostičky. Do cibulky přidejte okapanou brokolici a drcený kmín. Ke směsi přidejte brambory a mírně na pánvi osmahněte. Zapékací mísu vymažte olejem, vysypte strouhankou a nandejte do ní hotovou směs z pánve. Pošlehejte v míse vejce, přijdete mléko nebo smetanu a bylinky. Celou směs řádně promíchejte a dosolte. Zalijte brambory a pečte v troubě dozlatova. Jídlo posypte strouhaným sýrem.
Rybí pomazánka
Potřebujete:
Tresku
Čerstvou citronovou šťávu
Lžíci rajčatového protlaku
Lžíci margarínu
Utřený stroužek česneku
Pažitku
Sůl
Chléb
Hlávkový salát
Červenou papriku
Postup:
Rybu uvařte ve vodě, zbavte ji kostí a rozmačkejte vidličkou na malé jemné kousky. Zakápněte ji citronovou šťávou a přidejte lžíci rajčatového protlaku. Česnek utřete, smíchejte s margarínem a přidejte jej ke směsi. Dochuťte solí, zamíchejte, přidejte pažitku. Pomazánku namažte na krajíc chleba, navrch dejte hlávkový salát a na proužky nakrájenou červenou papriku.
Zábavné jídlo
Dítěti můžete připravit zábavné studené večeře, které budou připomínat zvířátka. Z krajíce chleba formičkami na cukroví vykrojíte medvěda, motýla, králíka nebo kytičky. Položte je na talíř a dozdobte pomocí vykrajovaných tvarů ze sýra, šunky či okurky tak, aby připomínala zvířátka.
Na plátek rohlíku dejte kopičku pomazánky a do ní zapíchejte na tenké hranolky nakrájený sýr. Dodělejte oči a nos a ježci jsou na světě. Z jídla můžete vyrábět tučňáky, housenky, broučky, hříbky, muchomůrky, medvědy. Na co si jen vzpomenete.
Cestování a jídlo
Od dvou let věku se s dětmi cestuje o poznání lépe. Díky širšímu spektru pokrmů si vyberou jídlo v restauraci a umí jej bez větších potíží sníst. Zakousnout na cestě mohou chléb, rohlík nebo dětské sušenky. Umí jíst kousat jablko a banán. I pro děti od dvou let najdete příkrmy hotové v krabičce, které zabalíte na cestu, a pouze je ohřejete. Záleží na tom, zda si dítě zvolí jídlo z restaurace, nebo je zvyklé na jeden druh pokrmu a nic jiného nejí.