Domů » Miminko a batole » Recepty na příkrmy pro děti od 10 měsíců

RECEPTY NA PŘÍKRMY PRO DĚTI  OD 10 MĚSÍCŮ

Příkrmy připravujte pouze z potravin, které jsou pro dítě vhodné. Podívejte se na přehled vhodných a nevhodných surovin, ze kterých můžete pokrmy vyrábět. Pokud stravu stále mixujete, nechte v ní drobné kousky jídla a postupně kousky zvětšujte. Dítě se naučí s jídlem v ústech lépe pracovat a bude je umět spolknout.

Chce jíst dítě samo? Dejte mu do ruky lžičku, zabalte jej do pláštěnky určené k tomu, aby se neumazalo od jídla, nebo mu uvažte kolem krku bryndáček, a ať zkusí samo jíst. Samostatně by se mělo umět najíst až po ukončeném 18. měsíci věku.

Období smíšené stravy právě začíná

Od ukončeného desátého měsíce začíná období smíšené stravy. Dítěti můžete dávat chléb, těstoviny a krémové sýry typu žervé. Z jídelníčku vynechte celozrnné těstoviny, celozrnný chléb a tavené sýry. Nadále platí, že uzeniny jsou krajně nevhodné, stejně jako tučné maso.

AdobeStock_107385319

Jak vypadá stolování

Oběd se více podobá jídlu dospělého. Tvoří jej maso, zelenina a příloha v podobě rýže, těstovin nebo brambor. Jídlo má kašovitou konzistenci, ale objevují se v něm větší kousky zeleniny, které dítě rozmělní dásněmi. Jestliže doposud nemělo dětskou židličku, je načase, aby se do ní posadilo. Při jednom obědě zamaže sebe a bezprostřední okolí, proto na to při krmení myslete.

Zelenina se žloutkem

Potřebujete:

100 gramů brambor

80 gramů mrkve

40 gramů brokolice

1 žloutek (celé vejce nerozbité)

Petrželku

Půl čajové lžičky olivového oleje

Postup:

Mrkev, brambory a brokolici očistěte, omyjte, pokrájejte na drobné kousky a dejte vařit. Mezitím v samostatném hrnci uvařte celé vejce (přibližně 10 minut). Zeleninu sceďte a vodu uschovejte na případné zředění pokrmu. Vejce oloupejte, vyjměte žloutek a přidejte jej k zelenině. Vše rozmixujte na větší kousky.

Boloňské špagety

Potřebujete:

Porci vařených špaget

50 gramů vařeného hovězího masa

3 lžíce pasírovaných rajčat

1 karotku

Kousek celeru

Špetku dobromysle

Špetku tymiánu

Postup:

Karotku a celer očistěte a nakrájejte na drobné kousky. Povařte ve vodě a sceďte. Přidejte rajčatové pyré a mírně provařte. Do omáčky vložte hovězí maso nakrájené na kousky, dobromysl a bazalku a chvilku duste tak, aby se směs dokonale prohřála a spojila. Rozmixujte, aby v omáčce zůstaly mírné hrudky. Těstoviny nakrájejte na kousky a přidejte do omáčky. Stále platí, že jídlo se nesmí solit a sladit.

Těstoviny s rybou, rajčaty a cuketou

Potřebujete:

Porci vařených těstovin

Vařeného tuňáka

Rajče

Kousek cukety

Petržel

Postup:

Rajče povařte ve vodě pět minut a propasírujte skrze sítko. Vybírejte pouze zralá rajčata. Dítě by v omáčce nikdy nemělo mít slupky a ani pecky. Cuketu očistěte, oloupejte, nakrájejte na kostičky a povařte do změknutí. Zeleninu sceďte. Cuketu rozmačkejte a vložte ji do rajčatové omáčky spolu s rozdrcenou rybou a petrželkou. Prohřejte. Jídlo můžete rozmixovat pomocí tyčového mixéru nebo rozmačkat vidličkou na malé kousky.

Pečené kuřecí stehno se zeleninou a bramborem

Potřebujete:

Pečené kuřecí stehno

1 karotku

Kousek brokolice

1 větší brambor

Kousek celeru

Čerstvou pažitku

Postup:

Karotku, brambor a celer očistěte, oloupejte a nakrájejte na kostičky. Zeleninu povařte do změknutí a sceďte. Rozmačkejte ji na jemnou kaši a zamíchejte kousek nakrájeného kuřete. Dochutit můžete nakrájenou pažitkou.

Kuskus s krůtím masem a hráškem

Potřebujete:

Porci vařeného kuskusu

50 gramů na nudličky nakrájeného krůtího masa

1 karotku

Hrst čerstvého zeleného hrášku

Kousek cibule

Petrželku

Půl čajové lžičky oleje nebo másla

Postup:

Na oleji osmahněte maso, mírně jej podlijte vodou a přidejte pro chuť cibuli (malé nenakrájené množství). Po změknutí masa ji opět vyndáte. Maso duste doměkka. Mezitím si očistěte karotku, nakrájejte ji na kostičky, omyjte hrášek a duste karotku spolu s hráškem do změknutí. Zeleninu slijte, rozdrťte nebo rozmixujte. Z masa vyndejte cibuli a rozmixujte jej. V zelenině ponechte malé množství vody. Měla by mít řidší konzistenci, přimíchejte kuskus a maso. Ozdobte nasekanou petrželkou.

Zmrazování příkrmů

Nepatříte-li mezi milovníky vaření a nechcete kupovat příkrmy ve skleničkách, zkuste uvařit několik druhů příkrmů v několika porcích najednou a porce zamrazit. Připravit si můžete obědy na dva týdny dopředu (a déle). Jak na to? Pořiďte si speciální sáčky (krabičky) vhodné na zmrazení dětských příkrmů. Pokud již nekojíte, a zbyly vám sáčky na mateřské mléko do mrazáku, můžete příkrm umístit také do nich.

Příkrmy uvařte najednou v několika variantách, rozmixujte nebo rozmačkejte. Připravte je tak, jako by je mělo dítě právě sníst. Oddělte od sebe jednotlivé porce do krabiček nebo sáčků a porce označte. Na lísteček napište název pokrmu, hmotnost a datum. Ideální je zmrazovat pokrmy o hmotnosti 200 gramů. Záleží na tom, jak velkého máte doma jedlíka. Jídlo v mrazáku nenechávejte příliš dlouho.

Tipy na sladké kaše a ovocné příkrmy najdete v sekci od 8. ukončeného měsíce.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Frühauf, P., Výživa dětí, od zavádění nemléčných příkrmů do konce batolecího věku, 1000 dní, 2011