Domů » Těhotenství » 7. týden těhotenství

7. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Sedmým týdnem těhotenství jste se přehoupla do druhé poloviny druhého lunárního měsíce. Ve vašem těle se progresivně vyvíjí embryo, a i když to není zatím na první pohled patrné, tělo prochází řadou změn. Začátek těhotenství je náročný pro ženu i jejího partnera. Můžete být náladová a situace, které byste řešila v poklidu a s rozvahou, můžete pochopit a pojmout zcela jinak. To je v prvním trimestru normální. Hladina progesteronu a estrogenu ve vašem těle kolísá. Právě tyto hormony mohou za změnu nálady.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Hlavová část zabírá polovinu délky embrya a pomalu se utváří obličej, který se obličeji miminka zatím příliš nepodobá. Oči jsou umístěny po stranách hlavy, formují se ústa. Je možné rozeznat základy jednotlivých částí horních končetin. V této době již můžeme pozorovat základy obratlů, kterých je více než v těle narozeného dítěte. V přední části se vyvíjí pupeční provazec zajišťující přísun kyslíku a živin plodu. Pupeční šňůra se formuje a poskytne  embryu výživu v následujících více než třiceti týdnech. Tvoří se první kostní buňky. Vnější podoba nervového systému se rozvíjí. Srdce má dvě komory.

Délka embrya: 4 – 8 mm

Hmotnost: 1 gram

Vaše tělo v 7. týdnu těhotenství

Na děložním čípku se utvoří hlen, který uzavře cestu do dělohy. Nazývá se hlenová zátka a uvolní se až bezprostředně několik dní před porodem. Chrání embryo před infekcí. Embryo se více zanořuje do děložní sliznice a můžete si všimnout slabého krvácení. Nejde o nic závažného, pokud krvácení nedoprovází bolest v podbřišku. Máte-li pochybnosti, raději se obraťte na lékaře.

Co očekávat

  • V brzké době se dostaví žaludeční nevolnosti. Mohou se projevit již v sedmém týdnu těhotenství. Špatně vám může být po celý den.
  • Můžete pociťovat velkou až nepřekonatelnou únavu. Některé ženy usnou během dne. Jestliže jste velmi unavená, lehněte si a odpočiňte.

Vyšetření a návštěva lékaře

Na prvním vyšetření u gynekologa oznámíte termín poslední menstruace (její začátek). Od tohoto dne se bude počítat těhotenství. Těhotenskou průkazku dostanete až v pozdějších týdnech. Víte, jak vypadá těhotenská průkazka a co do ní lékař zaznamenává?

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
První vyšetření 6. – 9.
Vstupní vyšetření 8. – 12.
Laboratorní vyšetření obecné – odběr krve do 15. týdne

14+0

Vitamíny a živiny

V těhotenství byste měla dbát na optimální příjem vitamínu A, který je rozpustný v tucích. Doporučená denní dávka pro těhotné ženy je stanovena na 800 µg, ale v České republice přijímají těhotné ženy až 1 400 µg za den. Nadměrná konzumace vitamínu A může způsobit v prvních 28 až 70 dnech těhotenství vrozené vady ledvin, poruchy nervového a kardiovaskulárního systému.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 6+0 – 6+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 6 ukončených týdnů (probíhá 7. týden)
Od oplodnění uplynuly 4 ukončené týdny (probíhá 5. týden)
Ukončené dny těhotenství 42 – 48
Počet dní do porodu 238 – 232
AdobeStock_86451686

VÍTE, ŽE …

  • V sedmém týdnu se objevuje zřetelná srdeční akce. Vyvíjí-li se embryo správně, narůstá ze 100–110/min v šestém týdnu těhotenství na 170–190/min v devátém gestačním týdnu.
  • Z divných pachů se vám může z ničeho nic zvednout žaludek.
Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017