Domů » Těhotenství » 38. týden těhotenství

38. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Blížíte se do zdárného konce. Tento týden je plod považován za donošený. Máte již sbalenou tašku do porodnice? Jestli ne, raději si ji připravte ještě dnes.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Miminko rapidně nabírá na váze, plíce jsou vyvinuty a po narození může samo dýchat.

Vaše tělo ve 38. týdnu těhotenství

Pociťujete stále častěji děložní stahy, které nevedou k porodu. Uleví se vám od nich po teplé koupeli. Problémy s pohybem a se spánkem se zdají neúnosné. Přidá-li se k nim bolest zad, přejete si co nejdříve porodit. Ještě ale vydržte. Do termínu zbývá týden.

Co očekávat

  • Váhový přírůstek se již téměř zastavil a průměrně dosahuje kolem 12 kilogramů. Některé ženy přiberou 19 kilogramů, jiné osm kilo. Záleží na řadě faktorů.

Vyšetření a návštěva lékaře

Od 38. týdne pravidelně docházíte do poradny v porodnici. Obdržíte zde žádanku na poslední odběr krve.

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
Laboratorní vyšetření obecné – odběr krve od 36. týdne
CTG monitor 38. týden a více

Vitamíny a živiny

Přirozená konzumace vitamínů pozitivně působí na vývoj plodu a také na váš zdravotní stav. Ve stravě by měly být zastoupeny esenciální aminokyseliny a mastné kyseliny, minerály a vitamíny. U vybraných vitamínů nebo minerálních látek se uvádí doporučený denní příjem. Nedodržíte-li jej, neznamená to, že bude miminko ohroženo. Stanovené hranice se považují za normální ohledně konzumace vitamínů a minerálů. Rozdíl mezi doporučeným denním příjmem a deficitní hranicí je vysoký. Jestliže se pohybujete na normální hranici příjmů, tedy ve středu mezi doporučenou a deficitní linií, neměly by vás a plod potkat žádné komplikace.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 37+0 – 37+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 37 ukončených týdnů (probíhá 38. týden)
Od oplodnění uplynulo 35 ukončených týdnů (probíhá 36. týden)
Ukončené dny těhotenství 259 – 265
Počet dní do porodu 21 – 15
AdobeStock_86451061

VÍTE, ŽE …

  • Za donošené miminko je považováno takové, které dosáhne gestačního stáří při porodu 37+1. Za porod v termínu se označuje porod mezi 38+0 až 42+0.
Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017