Domů » Těhotenství » 37. týden těhotenství

37. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Vstupujete do desátého lunárního měsíce. Do konce těhotenství zbývají čtyři týdny, ale porodit můžete dříve. Za porod v termínu je považován ten, v němž se miminko narodí s gestačním stářím vyšším než 38+0.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Nehty jsou již dorostlé. Tento ukazatel je jedním ze symbolů, že je miminko donošené a zralé na porod. Přesto ve 37. týdnu plíce nejsou plně vyvinuty. Mazové žlázky fungují a v obličeji se může objevit krupička. Vlásky jsou vyrostlé, stejně jako řasy a obočí. Tělo pokrývá mázek, který ustupuje. Lanugo se objevuje pouze na lopatkách a horní části paží. Chlapečci mají varlata sestoupená v šourku a děvčátka mají uzavřenou stydkou štěrbinu. Miminku fungují všechny smysly, má vyvinut sací reflex. Po porodu některá miminka zvládnou sama dýchat.

Vaše tělo ve 37. týdnu těhotenství

Nastupují Braxton-Hicksovy kontrakce. To jsou nepravidelné děložní stahy a některé ženy je vnímají bolestivě, jiné o nich téměř ani neví. Pociťujete-li bolest při děložních stazích, která je nepravidelná, nestupňuje se a po koupeli odezní, jedná se o poslíčky. Váhový přírůstek činí průměrně 11 kilogramů.

Co očekávat

Jestliže vás nadměrně bolí chodidla, zkuste vyměnit obuv za jinou. Některým ženám se v důsledku nadměrného váhového přírůstku v kombinaci se špatně zvolenou obuví zbortí klenba. To má za následek roztažení a zvětšení chodidla, takže se do svých starých bot po porodu nevejdete.

Vyšetření a návštěva lékaře

Tento týden završíte vaši návštěvu v gynekologické poradně a od příštího týdne začnete pravidelně docházet na vyšetření do porodnice. Test na streptokoka vykoná gynekolog při poslední poradně.

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
GBS screening (vyšetření na streptokoky) 36. až 38. týden

35+0 až 38+0

Laboratorní vyšetření obecné – odběr krve od 36. týdne
CTG monitor 38. týden a více

Vitamíny a živiny

Srážlivost krve ovlivňuje vitamín K. Naleznete ho v kvasnicích, květáku nebo v listové zelenině. Vitamín E je důležitý pro zdravou pokožku a zásobuje buňky kyslíkem. Obsahují jej dýňová semínka, máslo nebo v pšeničné klíčky. Vstřebávání vápníku zvyšuje přiměřená konzumace vitamínu D. Ten je obsažen ve vejcích, oleji nebo mléku.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 36+0 – 36+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 36 ukončených týdnů (probíhá 37. týden)
Od oplodnění uplynulo 34 ukončených týdnů (probíhá 35. týden)
Ukončené dny těhotenství 252 – 258
Počet dní do porodu 28 – 22
AdobeStock_86451056

VÍTE, ŽE …

  • Narodí-li se miminko v tomto týdnu, bude označeno jako lehce nedonošené. Napojení na kyslík rozhodne porodník dle aktuální zralosti plic. Děti narozené v tomto termínu mají vynikající vyhlídky pro život bez následků.
  • Předčasně narozené děti leží v inkubátoru nebo na vyhřívané dečce. Záleží na zralosti miminka, porodní hmotnosti a dalších okolnostech.
Pramen: Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017; Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Strava v těhotenství ovlivňuje celý život našich dětí, Uzlíček, 2008