Domů » Těhotenství » 3. týden těhotenství

3. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Za pět minut po ejakulaci jsou spermie ve vejcovodu a mohou oplodnit vajíčko. Na začátku třetího týdne od prvního dne poslední menstruace buď již máte ovulaci za sebou anebo vajíčko ve vašem těle právě dozrává a uvolňuje se. Každá žena ovuluje s odlišnou pravidelností. Jedno je ale jisté. Jestliže došlo k oplodnění vajíčka, na konci třetího týdne bude vajíčko na cestě z vejcovodu do děložní dutiny.

Mimoděložní těhotenství

Vajíčko je oplodněno spermií a z vejcovodu sestupuje do děložní dutiny. Avšak zastaví-li se na své cestě z důvodu překážky ve vejcovodu, nebo je zpomalováno, uhnízdí se mimo děložní dutinu. Mimoděložní těhotenství nastává ve třetím týdnu gravidity. Představuje pro matku velké riziko a končí vždy potratem, respektive operačním výkonem, který provede lékař laparoskopicky. Mimoděložní těhotenství pozná gynekolog na ultrazvuku.

Co je příčinou? Může jí být zánět rodidel, nitroděložní tělísko, pooperační stav, kdy operací v dutině břišní dochází ke srůstu tkání či orgánů. Chybou může být oplodněné vajíčko, které je z vaječníku uvolněno pozdě nebo příliš brzo. Pohyb vajíčka mohou ovlivňovat i ženské hormony.

Příčin je mnoho a při opakovaném mimoděložním těhotenství byste měla absolvovat vyšetření u lékaře, který důvod odhalí.

Rizikové operace

Velmi rizikovou operací je odříznutí červovitého přívěsku slepého střeva (appendix vermiformis). Ten se nachází blízko vnitřních pohlavních orgánů. Po operaci může dojít ke srůstům a následně se zvyšuje pravděpodobnost mimoděložního těhotenství. Bezdětné ženy podstupují lázeňskou terapii, díky níž se srůstům předchází.

Příznaky mimoděložního těhotenství

Nejprve to je bolest v podbřišku a následné vynechání menstruace. Posléze se objeví silné krvácení mimo menstruační cyklus. Při pochybnostech vyhledejte lékaře, který provede ultrazvukové vyšetření a zajistí odběry krve. Ty ukáží hladinu hCG.

Kdy je možné poznat těhotenství?

Nejspolehlivější záruku představuje těhotenský test. Oplodnění vajíčka, jeho putování skrze vejcovody do dělohy, až po uhnízdění blastocysty, nedoprovází žádné chemické a hormonální změny. Přesto se některé ženy mohou cítit více unavené. Až na konci třetího týdne těhotenství začne blastocysta uvolňovat hormony, které zabrání menstruaci.

TIP: V menstruačním kalendáři můžete sledovat vaše plodné období a zaznamenávat si dny, v nichž došlo k pohlavnímu styku. Můžete zpětně přesně určit, který den k oplodnění došlo.

Pramen: Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Václavíková A., Bařinová D., Mimoděložní těhotenství (graviditas extrauterina), porodnicko-gynekologická klinika, LF UP v Olomouci