Domů » Těhotenství » 26. týden těhotenství

26. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Hmotnost miminka se pohybuje okolo 750 gramů. Nic ale neplatí absolutně a miminko může vážit výrazně méně nebo více. Odhady dle ultrazvuku slouží pouze pro přibližné určení váhy. Přesněji lékaři určují hmotnost u dětí, kterým hrozí předčasný porod.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Překotně se rozvíjí mozek dítěte. Začínají se formovat nervové dráhy pro sluchové vjemy a mozek se učí zachytit reakce na případný dotek. Plíce dozrávají. Tvoří se v nich alveoly a rostou průdušky. Ty jsou prozatím nezralé a budou se dotvářet v následujících týdnech. Kůže je červená a proporce tělíčka odpovídají proporcím novorozeného miminka. Stále je na porod brzy. Mazové žlázky fungují, svaly na rukou a na nohou jsou zformovány, nicméně miminko je stále hubené. Tukové zásoby se utváří hlavně ve druhé polovině třetího trimestru, kdy děťátko přibírá za týden kolem 200 gramů.

Vaše tělo ve 26. týdnu těhotenství

Začínají se projevovat zažívací obtíže, které s sebou pokročilý stupeň těhotenství přináší. Miminko vás začne tlačit na žaludek a střeva. To nejvíce pocítíte při jídle. Jídlo se díky působení hormonů, které oslabily jícnovou záklopku, vrací zpět do jícnu. Žaludek se posunul mírně nahoru a děloha tlačí střeva k páteři. Oslabená záklopka jídlo v žaludku nemůže udržet. Můžete pociťovat nepříjemné pálení žáhy.

Co očekávat

  • Přetrvávají potíže se zácpou a některé ženy se potýkají s hemoroidy.
  • Mezi pozitiva patří vyrovnání tlaku na normální hranici. Velká část nastávajících maminek má v první polovině těhotenství potíže s nízkým tlakem. Ten by se měl s přibývajícími týdny gravidity vrátit na normální úroveň před otěhotněním.
  • Váhový přírůstek nelze s přesností určit a rozptyl pro možné přibírání na váze je velký. Pohybuje se od 3,5 kg do 1,5 kg.

Vyšetření a návštěva lékaře

Po absolvování vyšetření na těhotenskou cukrovku vás do konce druhého trimestru žádné povinné prohlídky nečekají. Prvním vyšetřením ve třetím trimestru bude krevní obraz (odběry krve). Ten ukáže dostatek železa  a dalších látek v krvi matky, které zajistí správný vývoj plodu. Při hypovitaminóze vám gynekolog sdělí následující postup. Pravděpodobně budete užívat doplňky stravy, které dostanete v lékárně pouze na předpis.

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
OGTT 25. až 28. týden

24+0 až 28+0

Laboratorní vyšetření krve, profylaxe Rh-D autoimunizace 28. týden

27+1 až 28+0

Vitamíny a živiny

Molybden slouží k odbourávání purinů na kyselinu močovou a představuje růstový činitel pro mikroflóru gastrointestinálního ústrojí. Nedostatek molybdenu se vyskytuje výjimečně a má za následek poškození mozku dítěte.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 25+0 – 25+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 25 ukončených týdnů (probíhá 26. týden)
Od oplodnění uplynulo 23 ukončených týdnů (probíhá 24. týden)
Ukončené dny těhotenství 175 – 181
Počet dní do porodu 105 – 99
AdobeStock_86450986

VÍTE, ŽE …

  • Miminko poprvé otevře oči kolem 26. týdne. Duhovka je sytě modrá a oči jsou téměř vyvinuty. Sítnici tvoří čtyři vrstvy.
  • Dítě si v děloze chytá nožičky a zatíná ruce v pěst. Stává se stále šikovnějším a již nyní by při pozorování na ultrazvuku bylo patrné, zda bude pravák nebo levák.

Videa a fotografie

Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017