Domů » Těhotenství » 2. týden těhotenství

2. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

V tomto týdnu nastává ovulace u žen s pravidelným menstruačním cyklem. Nic neplatí absolutně. Můžete ovulovat i o několik dní později. Ovulace se dostaví v polovině menstruačního cyklu a předpokládáme-li, že menstruační cyklus trvá 28 dní, vychází termín pro oplodnění na 13. či 14. den.

Uvolnění vajíčka

V této době se vajíčko uvolní z folikulu, zachytí jej vejcovod a putuje dále do dělohy, kde jej může oplodnit spermie. Pluje díky stahům hladké svaloviny na stěnách vejcovodu. Nedojde-li k oplodnění , vajíčko zaniká. Folikul se po uvolnění vajíčka mění na žluté tělísko, které produkuje hormony (estrogen a progesteron). Tyto hormony zajistí pokračování těhotenství. Pokud žena neotěhotní, přemění se žluté tělísko na tělísko bílé a po několik týdnů se vstřebává. Díky odumřelým folikulům se v průběhu života zvrásní povrch vaječníků každé ženy.

Poznáte ovulaci bez ovulačního testu?

Jsou ženy, které svou ovulaci poznají, aniž by si musely měřit bazální teplotu nebo dělat test. Signalizuje ji bolest v podbřišku nebo mírný tlak a objevuje se hlenový výtok. Řada žen ovulaci nepozná. Nejbezpečnější cestou pro určení ovulace je vyzkoušení ovulačního testu.

Ovulaci může určit také gynekolog na základě folikulometrie, kterou provede pomocí ultrazvuku. Lékař určuje velikost folikulu a dobu, kdy s největší pravděpodobností nastane ovulace.

Den početí

V tomto týdnu můžete počít potomka. Víte, jaká je životnost vajíček a spermií? Životnost vajíčka je pouhých 24 hodin po oplodnění. Životnost spermií se pohybuje kolem 48 až 72 hodin po ejakulaci. Těhotenský test si udělejte až po vynechání menstruace. Do této doby není jisté, zda se oplodněné vajíčko uhnízdí.

Nejjistější je mít pravidelný pohlavní styk mezi 11. a 14. dnem menstruačního cyklu. Ale i přes všechny snahy se vám otěhotnění nemusí v prvních měsících podařit.

Výživa

Dbejte na pravidelný přísun kyseliny listové a konzumujte zdravé potraviny. Vyhýbejte se pití alkoholu, nekuřte a ani nenavštěvujte zakouřené prostředí. Zakupte si vitamíny pro těhotné ženy. Nedaří se vám opakovaně otěhotnět? Vyzkoušejte bylinky na podporu otěhotnění. Mezi takové patří kakost smrdutý nebo přeslička rolní. Podrobnější informace o účinku bylinek najdete v článku Kouzlo čajů a bylinek.

TIP: Odvar z bylinek může pít i váš partner. I muži mohou podpořit schopnost oplodnit vajíčko pomocí výtažků z přírodních zdrojů. Bylinné přípravky nenahrazují konzultaci se specialistou a ani doplňky stravy.

Pramen: Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5