MIMINKO PO PORODU
Novorozené miminko vám může připadat po fyziologickém porodu zmuchlané, červené a opuchlé. Tyto nedostatky za několik dní zmizí. S přibývajícími týdny dítě ztratí tmavé vlásky a nahradí je vlasy, jejichž barva se nebude v následujících letech výrazně měnit.
Vzhled miminka po porodu
Na novorozenci vám přijde zvláštní velké bříško. Miminko spolyká značné množství plodové vody a vzduchu. Pocit velkého bříška umocní nezpevněné svaly, na omak je měkké. V pupku se může objevit vyklenutí o rozměrech až tři centimetry, které se nazývá pupeční kýla. Samo zmizí. Prsní bradavky jsou zduřelé, a pokud miminko bolí, zkuste na ně přikládat studený obklad. Zduření prsních bradavek se vyskytuje u děvčátek i chlapců působením hormonů a bez léčby odezní. Pohlavní orgány bývají prosáklé a zvětšené opět vlivem hormonů. Jejich velikost se upraví záhy. Až vám na tělo na porodním sále přiloží miminko, uvidíte vrstvu mázku. Na kůži můžete u některých novorozenců pozorovat zbytky lanuga, šupinky nebo zarudnutí. Vše se během několika dní ztratí.
Hlavička po porodu
Miminko může mít deformovaný nos, slepené oči nebo na bělmu malé krvavé tečky. Na hlavičce nahmatáte dvě vklesliny nesoucí název fontanely. Menší se uzavře do čtvrtého měsíce, větší okolo 12 až 18 měsíců.
Kefalhematom
Na hlavě se může objevit porodní nádor zvaný kefalhematom. Tento měkký krevní výron vznikne při odloučení okostice od spodiny lebeční kosti. Ohraničují jej lebeční švy. Malý krevní nádor není nebezpečný a za několik týdnů se vstřebá. Pozůstatkem po něm je mírný nárůst kosti. Vznikne při dlouhotrvajícím porodu, nebo použije-li porodník kleště či zvon.
Novorozenecká žloutenka
Objevuje se až u 65 % zdravých novorozenců a za několik dní se ztratí. Projeví se žlutým zbarvením kůže, očního bělma a sliznic. To zapříčiní bilirubin v krvi (žluté barvivo). Maximálních hodnot dosáhne 92 hodin po narození, do konce druhého týdne života se jeho hodnoty snižují a žloutenka ustoupí. V porodnici na miminko svítí fialovým světlem v inkubátoru. Tento úkon se nazývá fototerapie a přeruší se pouze na kojení a koupání. Zabarvení při fototerapii zmizí. Žloutenka se nemusí nijak léčit.
VÝVOJ MIMINKA PO PORODU
Na konci prvního roku života se z miminka stane batole. Za takto krátkou dobu se naučí neuvěřitelně mnoho věcí. Víte, jak postupuje psychomotorický vývoj dítěte v prvním roce života? V následujícím článku se podíváme na to, jak se miminko vyvíjí bezprostředně po porodu.
Vyprazdňování
Novorozenec se musí naučit přijímat potravu, což nebývá snadné. Od příjmu potravy se odvíjí mnohé. Kojené děti mají řidší stolici, která připomíná míchaná vajíčka svou barvou i konzistencí. Kolik plenek za jeden den spotřebujete, a jak často má dítě stolici, se odvíjí dle objemu vypitého mateřského mléka. Jedlíci mají stolici několikrát denně, často v průběhu každého kojení. V prvních týdnech dozrává trávicí systém. Miminko trápí bolesti bříška, lidově označované jako prdíky. Objeví-li se ve stolici krev, hlen nebo budete mít pochybnosti, kontaktujte ihned pediatra.
Po porodu novorozenec močí zřídka a první moč se zaregistrujete do 48 hodin po porodu. Až se miminko přisaje a začne pít mateřské mléko, zvětší se objem moči. Dostatek tekutin po tom, co začne přijímat potravu, značí alespoň šest počůraných plenek denně.
Váha
V prvních dnech života ztratí dítě 10 – 15 % porodní váhy. Váhový úbytek je přirozený. Porodní váhy by mělo dosáhnout do 10. dne po porodu. Kojené děti v šesti měsících zdvojnásobí svou porodní váhu a v prvním roce ji ztrojnásobí.
Růstový spurt
V období 3 týdnů, 6 týdnů, 3 a 6 měsíců po porodu vyžaduje miminko častější krmení. Dostalo se do růstového spurtu, kdy zrychluje růst a přibývá na váze.
ZDRAVÍ MIMINKA PO PORODU
Zdravé dítě je pro rodiče ten největší dar. Víte, jakými nemocemi je novorozenec ohrožen? Podívejte se na přehled nemocí a jejich projevy u miminek a batolat.
Kdy se zhojí pupek?
Pupek pečlivě ošetřujte, aby se do rány nedostal zánět. Infekce by se mohla rozšířit do celého těla. Pupeční pahýl (úplně zaschlý) odpadne sám. Čistí se tampónkem napuštěným lihem (zakoupíte v lékárně). Očišťujte pouze zaschlou krev. Novorozence, do doby než pupek zaschne, koupejte opatrně (nikdy jej nedávejte do koupacího kyblíku), nebo jej otřete žínkou.
Kožní projevy
Do měsíce po porodu se mohou na kůži vyskytnout vyrážky a pupínky. Miminko často postihují potničky, které se projevují jako malé puchýřky napuštěné tekutinou v důsledku nadměrné činnosti potních žláz. Vznikají se na místě plenky, na hlavě nebo krku. Může vás zaskočit suchá kůže na dlaních a chodidlech, ale i tento projev je zcela normální. Při známkách kožních anomálií vyhledejte lékaře.
SIDS – syndrom náhlého úmrtí kojence
Nevysvětlitelné a neočekávané úmrtí dítěte do jednoho roku života v České republice představuje nejčastější příčinu úmrtí kojenců. Ročně na něj zemře 30 až 40 dětí, ani pitva neprokáže příčinu smrti. Nejvíce dětí zemře mezi 2. a 4. měsícem života.
Rizikové skupiny dětí
- Nízká porodní hmotnost pod 2500 gramů
- Předčasně narozené miminko
- Porod císařským řezem
- Do půl roku poloha na břiše ve spánku
- Apgar skóre nižší než 7
- Časté ublinkávání
- Více se potí záhlaví
- Sourozenec, který zemřel na SIDS.
Rizikové skupiny matek
- Matka mladší 20 let
- Interval mezi graviditami pod 2 roky
- Kouření, užívání drog
- Virová infekce v těhotenství
- Nízký krevní tlak v těhotenství