JAK SE POHODLNĚ VYSPAT V TĚHOTENSTVÍ
První polovina těhotenství nepředstavuje z hlediska spánku žádná omezení. Ze spánku vás mohou budit těhotenské nevolnosti.
Ve druhé polovině se začnou objevovat problémy spojené s usínáním a poslední trimestr vám bude velké bříško při spánku překážet.
Nejvhodnější poloha při usínání
Nejpohodlnější je usínat na levém boku s polštářem mezi nohami. Vhodným pomocníkem je kojící polštář, přes který si přehodíte nohu, vznikne mezera na velké bříško, a lépe se vám bude spát.
Proč je nejideálnější poloha na levém boku?
Na pravé straně těla se nachází hlavní céva, která odvádí krev z dolní poloviny těla. Při poloze na levém boku se děloha od cévy odkloní a neblokuje průchod krve.
Proč není vhodné ležet na zádech nebo na pravém boku?
Při poloze na zádech nebo pravém boku se vám může udělat nevolno. Je to z toho důvodu, že velká děloha utlačuje dolní dutou žílu a zpomalí tok krve. Tímto poklesne návrat krve k srdci matky a zapříčiní nižší srdeční výdej do cévního oběhu a mozku. Žena musí měnit polohu, jelikož jí je na omdlení. Výjimečně nastávající maminky problémy s nevolností vleže na zádech nepociťují.
Jak co nejrychleji usnout?
Zkuste večerní procházku, koupel nebo si před spaním dejte sklenici teplého mléka. Vyhýbejte se těžko stravitelným jídlům, černému čaji a kávě v pozdějších hodinách.
Kolik by měla těhotná žena spát?
Minimálně osm hodin denně. Cítíte-li se unavená, spěte, kdy potřebujete. Největší únava vás postihne v prvním a třetím trimestru.
Víte, jak se vaše děťátko vyvíjí, jak se správně v graviditě stravovat a pečovat o sebe? Zásady správné výživy a dostatek pohodlí prospívá mamince i miminku. Tělo se připravuje na porod, a proto si dopřejte relaxaci, odpočinek, hodně spánku a rozmazlujte se.