Domů » Těhotenství » 20. týden těhotenství

20. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Dostáváte se do poloviny těhotenství. Tímto týdnem končí pátý lunární měsíc a vás čeká screening ve druhém trimestru, který absolvujete v šestém lunárním měsíci. Zvětšující se bříško vás může lehce omezovat při usínání nebo ve spánku.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Miminko má plně formovány končetiny a začíná růst a sílit. V budoucnu rychleji nabude na váze. Během týdne přibere kolem 30 gramů. Pro srovnání od 32. týdne může činit týdenní váhový přírůstek 200 gramů.

Plod plně vyživuje placenta, která mu dává vzduch a potřebné látky k tomu, aby správně a dobře rostl. Orgány se již vyvinuly, oči jsou stále zavřené. Máte-li ráda hudbu, pouštějte si ji. Miminko reaguje na hudbu a na vnější zvukové podněty. Při hlasité hudbě se hýbe.

CRL: 16 cm

Váha plodu: 330 – 360 g

Vaše tělo ve 20. týdnu těhotenství

Vzdálenost mezi horním okrajem stydké kosti a vrcholem dělohy dosahuje na 18 centimetrů. Děloha se nachází přibližně centimetr pod pupkem. Nahmatat ji můžete sama doma.

Možná, že se objeví problémy spojené s dlouhým sezením. Mohou vám otékat kotníky, a proto si v zaměstnání dávejte nohy do vyšší polohy. Dělejte si častější přestávky od sezení a projděte se, abyste ulevila končetinám a zádům.

Co očekávat

  • S rostoucím bříškem se vám bude hůře usínat.
  • Dojde ke změně uložení některých orgánů. Žaludek se posune výš, střeva plod vmáčkne dozadu směrem k páteři a poloha bránice se změní. Prozatím jsou tyto změny v procesu a vy je ještě nemůžete zaznamenat. To se ale rychle změní.

Vyšetření a návštěva lékaře

Následující týden absolvujete ultrazvuk ve druhém trimestru. Pravidelně budete docházet do gynekologické poradny. Cítíte silnou bolest břicha nebo kontrakce? Vydejte se do gynekologické poradny dříve než na plánovanou preventivní prohlídku. Pravděpodobně bude vše v pořádku, ale opatrnosti není nikdy dost.

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
Screening ve druhém trimestru 21. až 22. týden

20+0 až 22+0

OGTT 25. až 28. týden

24+0 až 28+0

Vitamíny a živiny

V těhotenství byste měla konzumovat 1 500 mg vápníku za den a v období kojení dokonce 2 000 mg. V graviditě se stává příjem vápníku nezbytným. Tělu jej doplníte vyšším přísunem mléka a mléčných produktů. Těhotné ženy běžnou konzumací dostanou pouhých 68 % doporučené denní dávky. Ohrožuje je nadbytek kostní hmoty a demineralizace. Zdrojem vápníku jsou ryby, sardinky, sója, sýry, mléko, jogurty.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 19+0 – 19+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 19 ukončených týdnů (probíhá 20. týden)
Od oplodnění uplynulo 17 ukončených týdnů (probíhá 18. týden)
Ukončené dny těhotenství 133 – 139
Počet dní do porodu 147 – 141
AdobeStock_86451792

VÍTE, ŽE …

  • Miminko je ve vašem těle velmi dobře chráněno děložní stěnou proti poškození, ochranu poskytují plodové obaly a plodová voda.
  • Placenta vyživuje plod a plní do jisté míry ochrannou funkci. Ale neplatí to stoprocentně jako u plodové vody. Skrze placentu mohou vniknout do těla dítěte škodlivé látky. I když nepatříte mezi kuřáky, do krevního oběhu plodu se mohou dostat látky z cigaretového kouře i v důsledku pasivního kouření. Vyhýbejte se zakouřeným prostorám.
Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017