VŠE O LAKTAČNÍ PSYCHÓZE
Laktační psychóza, nebo také poporodní psychóza, je velmi vážná psychická porucha, která se začíná projevovat pár týdnů po porodu, v závislosti na hormonálních změnách ženy po porodu.
Mezi tyto poruchy patří úzkostná porucha, poporodní deprese, obsedantně kompulsivní porucha, ale i psychóza podobná schizofrenii. Naštěstí se s touto diagnózou setkáváme poměrně vzácně. Na její příznaky a léčbu jsme se zeptali Simony Lazzari.
Příznaky laktační psychózy
„Pro laktační psychózu jsou typické výkyvy nálad, splíny, časté plačtivé epizody, deprese, až nezájem o dítě, či dokonce myšlenka na sebevraždu nebo ublížení dítěti. Někdy se projevuje jako neutišitelné obsedantní jednání, kdy matka má potřebu stále kontrolovat, něco dělat, důsledkem toho dochází k nespavosti a celkovému vyčerpání, “ vysvětluje Simona.
Je přirozené, že většina maminek prožívá obavy a pochybnosti, zda se o dokáže o miminko dobře postarat, není však svými úzkostmi paralyzovaná a postupně vyřazená z běžného provozu, jako při rozvinuté laktační psychóze .
Nenechte se zmást názvem, laktační psychóza může postihnout i ženy, které nekojí, jde opět o hormonální důvody. Podle statistik postihne tato porucha zhruba 1 – 2 ženy z 1000.
Pokud u čerstvé maminky budete pozorovat výše uvedené příznaky, budete vědět, že psychické potíže měla i dříve, nenechávejte ji rozhodně samotnou a kontaktujte buď praktického lékaře, nebo psychiatra. Čím dříve se laktační psychóza podchytí, tím lépe se s ní lze vypořádat. Převezměte částečně, nebo úplně péčí o dítě a domácnost, podpořte ženu v odpočinku a doporučené medikaci odborného lékaře.
Jak se léčí?
Lékař odhadne závažnost onemocnění a předepíše matce léky. V případě vážného stavu bude hospitalizována na psychiatrickém oddělení či denním stacionáři. Za předpokladu lehčího průběhu onemocnění může žena zůstat v přítomnosti někoho dalšího v domácím prostředí.
Může se při laktační psychóze kojit?
Obvykle při laktační psychóze matka přestává kojit. Medikamenty totiž přechází do mateřského mléka. Působením léků se změní hormonální hladiny, což přispěje ke zlepšení stavu.
„Laktace se během tohoto stavu obvykle pozastavuje, v mírnějším průběhu se ponechává, ale vždy záleží na medikaci, kterou maminka musí užívat,“ upřesňuje Simona.
Koho může laktační psychóza postihnout?
„Maminky s psychiatrickou anamnézou bývají náchylnější. Do rizikovější skupiny také patří ženy, s chronickými výkyvy hormonů, někdy endokrinologicky léčené ženy, i ženy alkoholičky a závislé na drogách. Je důležité včas odhadnout rozvíjející se potíže a nenechávat matku samotnou,“ doplňuje Simona Lazzari.
Článek vznikl ve spolupráci s laktační poradkyní, porodní asistentkou, dětskou sestrou a dulou Simonou Lazzari.
Simona se dále věnuje předporodním kurzům, lekcím plavání s miminky a cvičení pro děti v předškolním věku.
Jak sama říká – „Má práce je můj koníček, stálá motivace a zároveň obrovská satisfakce. Mám to životní štěstí, že se mi podařilo skloubit to co mám ráda s tím co je důležité, velmi potřebné a žádané.“