Domů » Miminko a batole » Batole » To je moje!

TO JE MOJE!

Co dělat, když batole nechce půjčovat hračky ostatním, nedá je dokonce ani sourozencům a rodičům? Toto období má ve vývoji dítěte své místo. Nebojte se, přejde to. Vysvětlete mu, že půjčit hračku kamarádovi je zcela normální.

Kde je kámen úrazu

Dítě nechápe, proč by mělo hračku někomu půjčit a už vůbec neví, že ji dostane nazpět. Myslí si, že když dá oblíbenou věc z ruky, přijde o ni. S přibývajícím věkem pochopí, že hračku neztratí a je ochotnější ji kamarádovi půjčit. Zde jsou na tom lépe děti, které mají staršího sourozence nebo se zapojují více do kolektivu. Okolo tří let věku si dítě hraje v kolektivu a dá hračku ostatním.

Trpělivost přináší růže

Buďte trpěliví a vysvětlujte podstatu půjčování. Rodiče by měli v dětech vypěstovat návyk hračku nejen vypůjčit, ale také se o ni starat. Uklidit ji na místo, aby se neztratila. Kostičky sklidit do bedny, bábovičky z pískoviště. Každé dítě se učí jinak, ale všechny jsou vnímavé k řeči dospělých, proto dítě motivujte, vysvětlujte a buďte trpěliví.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5