PREVENCE BOLESTI BŘÍŠKA U KOJENCE
Bolesti bříška jsou jednou z nejčastějších potíží, kvůli které rodiče kontaktují lékaře. S dětskou sestrou, laktační poradkyní a dulou Simonou Lazzari jsme se podívali na několik způsobů, které pomáhají bolesti bříška u kojence předcházet.
„Příčina bolesti bříška je většinou velmi jednoduchá – nejčastěji se jedná o nadýmání neboli prdíky. Poznávacím znamením je hlavně to, že se miminko různě kroutí, prohýbá, natahuje, má vzedmuté bříško a červená v obličeji. Ačkoli se není čeho bát, jelikož nadýmání v prvních měsících postihuje většinu miminek, je tato situace velmi nepříjemná a maminky ji logicky špatně snáší,“ uvádí Simona.
Masáže
Protřete si ruce olejíčkem (skvělé jsou třeba přírodní oleje od Weledy, nebo bio kokosový olej) a krouživými pohyby po směru hodinových ručiček rozmasírujte bříško miminka. Díky těmto pohybům pomůžete plynům ze střev ven.
V obchodech či lékárnách také seženete speciální masážní gely, které napomáhají úlevě od bolesti.
Cvičení
Položte miminko na přebalovací pult zbavte plenky a uchopte jeho lýtka pod kolínky, jemně přitlačujte kolínka na bříško a pravidelně několikrát zopakujte, můžete kolínky opisovat půlkruh přes bříško s mírným přitlačením, opět ve směru hodin.
Polohování
Jak na to? „Poloha na bříšku vždy pod dohledem, v držení v náručí, ve zvýšené poloze s kolínky přitlačenými k bříšku – ne po jídle. Poloha na předloktí – dítě je bříškem dolu, hlavičku opřenou o předloktí, nožičky připoutané k bříšku,“ vysvětluje Simona.
Nahřívání
S prdíky vám také může pomoci teplá koupel, nebo teplý obklad. Pořiďte si nahřívací polštářek menší velikosti, naplněný peckami, rýží, pohankou… s příměsí levandule krásně tiší.
Mysleli na něj i výrobci dětských hraček a často v obchodech seženete i speciální hračky s nahřívacím polštářkem uvnitř.
Rektální rourka – ano nebo ne?
V některých diskuzích se můžete také setkat s tzv. rektální rourkou. Jedná se o gumovou hadičku, která se zavádí do konečníku dítěte. Zeptali jsme se Simony Lazzari, jaký je její názor na tuto praktiku.
„Pouze v krajní nouzi, nejsem vůbec pro běžné používání rourky, může mít negativní dopad na budoucí spontánní defekaci a na receptory v oblasti konečníku, nemluvě o možném poranění.“
Lze říci, že nejlepším lékem na bolest bříška je prevence, přijetí faktu, že miminku je nejlépe v náručí a čas.
Myslete na to, že většinu dětí tyto nepříjemnosti postihují zhruba do 3 měsíců života, potom se situace lepší.
Článek vznikl ve spolupráci s laktační poradkyní, porodní asistentkou, dětskou sestrou a dulou Simonou Lazzari.
Simona se dále věnuje předporodním kurzům, lekcím plavání s miminky a cvičení pro děti v předškolním věku.
Jak sama říká – „Má práce je můj koníček, stálá motivace a zároveň obrovská satisfakce. Mám to životní štěstí, že se mi podařilo skloubit to co mám ráda s tím co je důležité, velmi potřebné a žádané.“