Domů » Porod » Kdy vyrazit do porodnice

KDY VYRAZIT DO PORODNICE

Tři týdny před porodem budete docházet na pravidelnou prohlídku do gynekologické ambulance v porodnici. Zde absolvujete vyšetření děložního čípku a monitor. Lékař vás na blížící se porod upozorní. Miminko si samo zvolí, kdy přijde na svět. Jak poznat, že je čas vydat se do porodnice?

Ještě před termínem

Zkontrolujte, zda máte připravené věci pro miminko a sbalenou tašku do porodnice se všemi dokumenty.

Než vyrazíte

Před porodem můžete pociťovat nepravidelné děložní stahy, které jsou mírně bolestivé. Velké procento prvorodiček se domnívá, že se jedná o kontrakce a vydají se do porodnice. Po příjezdu je lékaři vyšetří, nezjistí otevírání porodních cest, a žena jede opět domů. Tento scénář se děje poměrně často, protože rodička zamění poslíčky, Braxton-Hicksovy kontrakce, za kontrakce vedoucí k porodu.

Znaky blížícího se porodu

  • Několik týdnů před porodem (tři až čtyři) miminko poklesne v děloze níže.
  • Několik dní před porodem odejde hlenová zátka.
  • Několik hodin před porodem praskne plodová voda a začnou pravidelné kontrakce.

Braxton-Hicksovy kontrakce

Falešné kontrakce nevedou k porodu. Některé ženy je vnímají velmi bolestivě. Z tohoto důvodu je zamění s kontrakcemi otevírajícími porodní cesty. Braxton-Hicksovy kontrakce ustanou po teplé sprše nebo koupeli.

Kdy na nic nečekat a vyrazit?

Ideální doba na odjezd do porodnice je při prasknutí plodové vody, nebo pokud je interval mezi kontrakcemi pět minut po dobu alespoň dvou hodin. Je-li interval delší, nepravidelný, kontrakce zesilují a zeslabují, nejedná se o porod. Cítíte-li tlak na konečník jako při zácpě, je čas urychleně odjet do porodnice.

Do nemocnice jeďte při krvácení, ať už slabém nebo silném. Při úrazu nebo poranění břicha vyhledejte neprodleně lékaře.

Pokud si nejste jista, raději jeďte. Každý porod má odlišný průběh. Někdy si nemusíte všimnout, že plodová voda odtekla. Jde například o situaci, kdy se žena snaží utišit Braxton-Hicksovy kontrakce teplou vodou ve vaně, kontrakce se zesilují a plodová voda praskne.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5