Domů » Těhotenství » Lékařské okénko » Jak na posilování imunity během těhotenství?

JAK NA POSILOVÁNÍ IMUNITY BĚHEM TĚHOTENSTVÍ? 

Zajímá vás, jak posilovat imunitu v těhotenství? Ovlivnit onemocnění v graviditě vždy dost dobře není možné. Na druhou stranu dostatečný přísun vitamínů a zdravá strava nastávající mamince jen prospějí. Na naše otázky odpovídala gynekoložka MUDr. Tereza Hubová.

Doplňky stravy v těhotenství

V lékárně můžete zakoupit řadu vitamínů pro těhotné ženy, které tělu dodají vše potřebné. Zdravá strava by měla být v graviditě základem a vitamínové doplňky jsou vhodné pro ženy, které konzumují z nějakého důvodu méně masa, mléčných výrobků, nebo mají sklon k anémii. Pokud bude žena užívat vitamíny pro těhotné, bude méně náchylná k respiračnímu onemocnění? Je lepší konzumovat ovoce a zeleninu než vitamínové doplňky? MUDr. Tereza Hubová odpovídá: „Racionálně stravující se žena přijímá dostatek vitamínů v potravě, navíc jsou ve formě, která je pro tělo lépe vstřebatelná, než umělé preparáty.“

Chřipka v těhotenství

Abyste eliminovala pravděpodobnost nákazy, vyhýbejte se možnostem kapénkové nákazy, zejména v období chřipkové epidemie. Jak se léčí chřipka v těhotenství? „Chřipka může mít u těhotných o něco závažnější průběh, jinak se projevuje stejně jako u zbytku populace. Léčba v prvním a druhém trimestru je zaměřena především na srážení horečky, z léků lze užívat paracetamol, ve druhém a třetím trimestru se u závažnějších případů doporučuje i specifická léčba antivirotiky,“ říká MUDr. Tereza Hubová.

Jak posílit imunitu v těhotenství?

Konzumujte dostatečné množství vitamínu C. V lékárně se prodává řada doplňků stravy, které slouží k posílení imunity. Nejlepší je konzumovat vitamín C přímo z ovoce či zeleniny. Velké množství naleznete v jahodách, kiwi, jablkách, zelí, paprice, růžičkové kapustě, červeném rybízu, šípkách, brokolici, kapustě, bramborech či citrónu. Kolik vitamínu C by měla těhotná denně konzumovat a kolik to je například jahod nebo citrónu? MUDr. Tereza Hubová říká: „Doporučená denní dávka je 60-100 mg, to je třeba jeden citron nebo pomeranč.“

Med a česnek v těhotenství

Tekuté zlato med obsahuje oligosacharidy, bílkoviny, vitamíny, minerální látky, včelí mateří kašičku, aminokyseliny, pylová zrnka, volné organické kyseliny a v těhotenství nijak jeho užívání nevadí. Ba naopak. Na otázku, zda mohou těhotné ženy sladit medem a kolik jej mohou spotřebovat, MUDr. Tereza Hubová odpovídá: „Ano, mohou. Spotřebovat ho mohou, kolik uznají za vhodné. Med je přírodní sladidlo, obsahuje spoustu přínosných látek na rozdíl od cukru, ale pořád je to jednoduchý sacharid, který v závislosti na typu medu, zvyšuje glykémii stejně jako cukr, což není vhodné například u diabetiček.“

Léčivé účinky česneku jsou známy již od starověku. Česnek obsahuje nejen vitamíny A, B a C, ale také zinek, selen a jód. Na co je česnek v těhotenství dobrý? „Působí antibakteriálně, má protizánětlivé účinky, pomáhá snižovat cholesterol a krevní tlak a má spoustu dalších pozitivních účinků. Těhotná ho může jíst ve všech úpravách, někdy ale může dráždit žaludek, je proto vhodné vyjmout po rozkrojení klíček,“ uzavírá lékařka.

Udržení dobré fyzické kondice

I v těhotenství by měla žena udržovat dobrou fyzickou kondici, která souvisí s posilováním imunity. Přiměřený fyzický pohyb má příznivý vliv na obranyschopnost organismu. Pro těhotnou jsou vhodné procházky, jóga, lehké protahovací cvičení nebo plavání. Vede zlepšení fyzické kondice ke snazšímu průběhu porodu? Nebo to jsou jen takové řeči? „Žena v dobré fyzické kondici má větší šanci na zvládnutí porodu, stále a vždy platí individuální rozdíly,“ říká MUDr. Tereza Hubová.

Pomůže posílit imunitu v těhotenství otužování?

Otužování má příznivé účinky na zdravotní stav a začněte s ním co nejdříve, ideálně ještě před otěhotněním. Otužovat se můžete také v těhotenství, ale opatrně. Vhodné je začít ve sprše a po osprchování teplou vodou pomalu pouštět vodu chladnější. V přírodě se lze otužovat plaváním ve venkovních bazénech, které nejsou vyhřívané. Na otázku, zda je možné v těhotenství navštěvovat saunu, MUDr. Tereza Hubová odpovídá: „Ano. Dle nejnovějších poznatků saunování v těhotenství není nebezpečné, ke vzestupu tělesné teploty dochází v mezích, které nejsou pro plod škodlivé.“

Redakce ve spolupráci s MUDr. Terezou Hubovou