Domů » Početí » Hormonální stimulace ženy. Co jí předchází? Jaký má vliv na dozrávání a následný odběr vajíček?

Hormonální stimulace ženy. Co jí předchází? Jaký má vliv na dozrávání a následný odběr vajíček?

Každá žena toužící po dítěti si přeje, aby otěhotněla co nejdříve a bez komplikací. Někdy se však stane, že váš menstruační a ovulační cyklus nefungují tak jak mají a miminko stále nepřichází. Kdy je vhodný čas požádat o pomoc odborníky? Co je to hormonální stimulace? A jak vám může pomoci?

Kdy je ten správný čas požádat o pomoc odborníky?

Pokud se vám při pravidelném pohlavním styku po dobu 12 měsíců nedaří otěhotnět, navštivte vašeho ošetřujícího gynekologa. Pokud je vám 35 let a více, na komplexní vyšetření se objednejte již po půl roce neúspěšného snažení.

Jestliže váš gynekolog zjistí, že u vás nedochází k ovulaci, k dozrání vajíčka je možné pomoci krátkodobým užíváním hormonálních preparátů jako je například Ovitrelle. Tyto léky by měly srovnat váš menstruační a ovulační cyklus. Miminko přesto stále nepřichází? Navštivte kliniku reprodukční medicíny. Přijďte i s žádankou od vašeho gynekologa.

Co vás ještě čeká před hormonální stimulací?

Prvním krokem každé úspěšné léčby neplodnosti je konzultace s lékařem. Tento vysoce erudovaný specialista s vámi probere rodinnou i osobní anamnézu, projde s vámi průběh všech již absolvovaných vyšetření a následně navrhne postup dalších vyšetření a léčby. Budete rovněž informováni o cenách léčby, včetně možných úhrad ze zdravotních pojišťoven.

Následně proběhne vyšetření spermiogramu partnera a ultrazvukové vyšetření, vyšetření ženských pohlavních hormonů a hormonů štítné žlázy, imunologické vyšetření a jiné u vás.

Příčin a faktorů zapříčiňujících neschopnost zplodit potomka je celá řada. Každý pár je specifický, a proto i volba léčebných postupů a metod se u každého může lišit.

Proč se provádí a jak probíhá hormonální stimulace ženy?

Aby ve vaječnících dozrál vyšší počet vajíček, než v přirozeném cyklu je nutné provést hormonální stimulaci ženy. K jejímu zahájení dochází vždy 2. – 3. den menstruačního cyklu. K této stimulaci jsou využívaný laboratorně vyráběné gonadotropní hormony. Tyto vysoce kvalitní preparáty ve formě pera – Puregon a Gonal F jsou pro svoji snadnou a pohodlnou aplikaci u klientek velmi oblíbené.

Aplikace léků probíhá přibližně 10–12 dnů. Množství a velikost vyvíjejících se váčků, ve kterých vajíčka uzrávají (folikulů), je sledováno lékařem v několikadenních intervalech pomocí ultrazvuku. Aplikace léků pomocí injekčního pera je velmi snadná, o její správné aplikaci budete však vždy informování zdravotní sestrou. Pokud cokoliv zapomenete, můžete rovněž shlédnout instruktážní videa, tedy přesný návod aplikace vašeho léku.

Kdy dochází k odběru vajíček?

Před samotným odběrem vajíček (punkcí) je nutné aplikovat opět laboratorně vyráběný hormon, Ovitrelle. Jeho aplikace je stejná jako v případě Gonal F a Puregon – do kožní řasy v podbřišku. Odběr vajíček musí proběhnout 34-36 hodin po aplikaci tohoto léku.

Před punkcí se od půlnoci nesmí jíst, pít ani kouřit. Další den ráno jsou pod dohledem anesteziologa z každého váčku odsáta jednotlivá vajíčka. Tato punkce se provádí tenkou jehlou pod ultrazvukovou kontrolou poševní cestou.

Celý zákrok trvá obvykle 10-15 minut. Odebraná folikulární tekutina je předávána embryologům do laboratoře, kteří v ní již v průběhu punkce začnou vyhledávat vajíčka. Počet a kvalita odebraných vajíček je závislá na mnoha faktorech. Obvykle je odebráno 8-20 zralých vajíček. V ten stejný den dochází k oplození vajíček spermiemi, a tedy vzniku embryí.

 

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

REPROMEDA se zaměřuje především na léčbu neplodnosti, darování a uchování vajíček a spermií, prediktivní a preimplantační genetické testovaní a alternativní medicínu v léčbě neplodnosti. Více informací na www.repromeda.cz.