Domů » Porod » Snazší porod a poporodní hojení

JAK PODPOŘIT POPORODNÍ HOJENÍ

Vaše tělo právě zvládlo jednu z nejkrásnějších věcí na světě – přivedlo mezi nás nový život. Po devíti měsících čekání si konečně nesete své zlatíčko domů. A i když bude vyžadovat spoustu péče, nezapomínejte ani na sebe a své tělo. Po porodu o něj musíte správně pečovat. Jak na to? Poradí dula a dětská sestra Simona Lazzari.

Ať už byl váš porod snadný nebo komplikovaný, vaginální nebo císařským řezem – vaše tělo prošlo obrovskou zátěží a bude potřebovat čas na to, aby se zotavilo. Říká se, že kolik měsíců trvalo těhotenství, tolik zabere úplné zotavení.

Nejkritičtějším obdobím je samozřejmě tzv. šestinedělí, kdy byste se měla, v rámci možností, šetřit, odpočívat a polehávat. Dopřávat si zdravou, lehkou a chuťově ne příliš výraznou, spíš přirozeně sladkou a teplou stravu.

Spát budete výrazně méně, než jste zvyklá, proto si přes den dopřejte polední klid, bude-li to možné. Starosti i radosti kolem miminka sdílejte s partnerem a rozhodně požádejte o velkou podporu od rodiny. Užívejte si, když se začnete cítit lépe, ale počkejte alespoň šest týdnu pro náročnější aktivity, cvičení, výlety,…

Jak podpořit poporodní hojení v šestinedělí?

Poporodní poranění

Ačkoli má lidské tělo úžasnou schopnost poměrně rychlé regenerace, správnému hojení pomůžete několika následujícími způsoby.

Hygiena – časté omývání (nezbytně vždy po stolici a ideálně i při močení), oplachování genitálií, jemné chlazení vlažnou vodou, postupně i opatrnou jemnou masáží hráze příslušným olejem, zajistit přístup vzduchu, tzn. nechat příležitostně oblast odkrytou a sušit, pravidelná výměna a vhodné poporodní vložky, často měněný ručník, vždy dezinfikované čisté ruce, mají-li přijít do styku s genitáliemi.

Simona dále doporučuje také sedací koupele, které díky obsahu bylinek (dubová kůra či levandule) rány vydezinfikují a urychlují hojení. Koupel by měla vždy trvat cca 10 minut.

Zmírnění tlaku na genitálie – první dny nesedět bez opory (nafukovací kruh, improvizace třeba ze zamotané osušky), ulehat a vstávat přes bok.

Péče o jizvu – stehy jsou vstřebávací, tzn. samy se odloučí, nebo vstřebají, po odeznění bolestivosti je vhodné poraněnou partii jemně a pravidelně masírovat.

Zavinování dělohy, očistky a bolest v podbřišku,

Proces zavinování a čištění dělohy probíhá několik následujících týdnů, může být doprovázen bolestivostí a tlakem v podbřišku, obvykle i odchodem menšího, či většího objemu očistek, které ve formě krevních sraženin a částečně čisté krve opouští dělohu. Familiárně se označuje jako poporodní bolest.

Impulsem pro větší aktivitu děložní bude kojení, myšlenky na miminko, prokrvení v oblasti pánve – teplá sprcha.

Pro úlevu se pokuste o břišní dýchání a uvolnění svalové v oblasti břicha a pánevního dna.

Pokud čisté a jasně červené krve odchází mnoho, neprodleně uvědomte lékaře.

Hemeroidy

Během těhotenství vás mohly postihnout hemeroidy (menší či větší výhřez prokrvené tkáně, či bolestivé praskliny v oblasti konečníku). Objevit se mohou také po porodu, v důsledku tlačení. Obvykle způsobují bolest, krvácení, svědění, pálení a vyžadují zvýšenou hygienu a péči, nebo dubovou kůru. V lékárně nebo na internetu jsou tyto speciální produkty volně dostupné

Zadržování vody

Po porodu se vaše tělo bude postupně zbavovat přebytečného zavodnění, které zajišťovalo hladký a dostatečný placentární průtok a poskytovalo lehčí práci srdci a krevnímu oběhu. Působení prolaktačních hormonů však způsobí, že vyšší plazmatická část krve neklesne úplně.

Hormonální změny, poporodní blues

Těhotenské hormony se po porodu postupně vyloučí a tělo ženy je zvolna zaplavováno hormony řídící laktaci, sbližování s miminkem a poporodní rekonvalescenci.

Možné drobné potíže s klouby, nadměrné pocení, obzvlášť pak v noci, padání vlasů bude jen dočasný stav. Jakmile se hladinu estrogenu srovná, vše se postupně zlepší.

Tento proces každá maminka prožívá jinak. Pocit štěstí, lásky a vděčnosti může být střídán s pocity méněcennosti plynoucí z nemožnosti věci, situace i péče o miminko a domácnost zvládnout jako kdysi. Labilní nálady, plačtivost a nervozita nemusí být nutně předzvěstí něčeho patologického.

Pouze tehdy, kdy tyto stavy trvají několik týdnů a omezují vás i v běžném životě, se může jednat o poporodní depresi nebo psychickou poruchu. V tomto případě se jedná o vážnější problém a vyžaduje neodkladnou konzultaci s lékařem.

Připravte se předem! 

Ať to bude jakkoli,  je třeba se na tuto dobu připravit, aby se případné potíže daly zvládnout včas a snadněji.

Jak na to?

▶ Dopředu, ještě před porodem, si promyslet veškeré podrobnosti související s péčí o miminko – kde budu přebalovat, koupat, kam umístím vaničku, kde budu kojit, kde bude kočárek, postýlka…. Zvažte i vše, co bude rozhodovat o pohodě a klidu v rodině po návratu z porodnice. 

▶ Nastudujte si jídelníček kojící maminky, navařte si dopředu a zamrazte co jde. 

▶ Vzdělávejte se ohledně kojení a péče o miminko, nespoléhejte na porodnici, kde se dozvíte málo a útržkovitě.

▶ Poproste někoho z rodiny, kdo bude po ruce pro nepředvídatelné situace, i za předpokladu, že partner bude po porodu alespoň týden stále doma s vámi.

▶ Připusťte si, že psychická kondice velmi záleží na fyzické. Proto si promyslete všechny dostupné prostředky, které povedou k odpočinku, polehávání a pospávání po návratu z porodnice, alespoň po dobu prvního týdne.

▶ Vyberte si pediatra, který bude ochotný přijít na návštěvu po příchodu z porodnice, i vás vyslechnout po telefonu, budete-li mít nějaký dotaz ohledně miminka. Možná se bude hodit i kontakt na laktační poradkyni v místě bydliště.

▶ Vyberte si zdravotní pojišťovnu pro miminko.

„Tyto body vám ulehčí vše, co po porodu „s rozjetými hormony“ může být velké dobrodružství,“ říká s nadsázkou Simona Lazzari. 

Článek vznikl ve spolupráci s laktační poradkyní, porodní asistentkou, dětskou sestrou a dulou Simonou Lazzari.

Simona se dále věnuje předporodním kurzům, lekcím plavání s miminky a cvičení pro děti v předškolním věku.

Jak sama říká – „Má práce je můj koníček, stálá motivace a zároveň obrovská satisfakce. Mám to životní štěstí, že se mi podařilo skloubit to co mám ráda s tím co je důležité, velmi potřebné a žádané.“

DULA PODOLÍ