Domů » Miminko a batole » Jak vybrat první boty?

JAK VYBRAT PRVNÍ BOTY?

Před zakoupením obuvi musí dítě vždy botu vyzkoušet. Alespoň, co se prvních botiček týče. Nezvykle široká a baculatá noha či vysoký nárt představují překážku pro koupi obuvi přes internet. Česká obuvnická asociace založila značku certifikované obuvi vhodné pro děti, kterou naleznete pod logem žirafy, označované také jako „Zdravotně nezávadná obuv – bota pro Vaše dítě“. Víte, jak vybrat kvalitní dětské boty?

Na co se zaměřit při výběru

Opatek – noha je v botě fixována, ale nesmí dítě tlačit.

Tvar obuvi – na špičky prstů připadá dostatek místa.

Materiál svrchní i vnitřní – vybírejte obuv pouze z přírodních materiálů. Kombinace usně a umělé kůže není pro dětskou nohu vhodná.

Ohebnost podrážky – podrážka je dostatečně ohebná a poddajná, aby se noze přizpůsobila.

Stélka – je ze savého materiálu.

Hmotnost – bota není těžká.

Zásady při nakupování bot

U malých dětí, batolat, počítejte s výměnou obuvi jednou za měsíc či dva. Noha dítěte roste neobyčejně rychle. Nikdy nekupujte boty dopředu, až do nich noha doroste. Postupem času se mění nejen velikost nohy, ale také její tvar. Boty vždy vyzkoušejte. Stélka musí být o 1 až 1,5 cm delší než dětská noha. Takto je označován tzv. nadměrek. U zimních bot bývá nadměrek větší (až 2 cm). Bota musí dítěti padnout do délky i do šířky. V široké obuvi úzká noha klouže a naopak v úzké se široká noha deformuje, neprokrvuje a pro dítě je bota krajně nepohodlná.

Barefoot

Prezentuje moderní styl obouvání. Bota s tenkou podrážkou navozuje dojem chůze bez obuvi. Má své velké příznivce i odpůrce.

Víte, jak zabezpečit byt před dítětem, které právě začalo chodit?

Pramen: Moleda, Tradiční česká obuv; Benešová, G., Problematika deformit dolních končetin u dětí předškolního věku s tělesným postižením, České Budějovice, 2015